Det vita huset (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Läsålder
12-15 år
Antal sidor
126
Utgivningsdatum
2016-08-10
Upplaga
1
Förlag
Lilla Piratförlaget
Medarbetare
Thunfors, Erik (form)
Dimensioner
205 x 153 x 16 mm
Vikt
264 g
SAB
Hc,u
ISBN
9789188279088

Det vita huset

(6 röster)  |   Läs 2 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2016-08-10
123
Tillfälligt slut – klicka "Bevaka" för att få ett mejl så fort boken går att köpa igen.
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
Det är sommarlov och Yussef har inget att göra. Anna och Hellman lurar honom att gå hem till Anna och hämta hennes plånbok. Men det är inte alls hennes hus, och han blir anklagad för att ha gjort inbrott. När Hellman sedan försvinner, går Yussef tillbaka till huset. Och snart inser han att hans liv är i fara

Petter Lidbeck har skrivit över fyrtio barn- och ungdomsböcker, nominerats till Augustpriset och ett flertal gånger till Spårhunden för bästa barn- och ungdomsdeckare. Han har även skrivit psykologiska thrillers för vuxna under pseudonymen Hans Koppel. Nu tar Petter Lidbeck thrillergenren till de unga läsarna i slukaråldern! Det vita huset är en ohyggligt spännande bladvändare som griper tag i läsaren direkt.

"Petter Lidbecks nya barndeckare Det vita huset är spännande hela tiden, intrigen är perfekt hopknåpad där till synes obetydliga detaljer blir viktiga längre fram, där nästan varje kapitel avslutas med en fin klipphängare."
Andreas Palmaer, Dagens Nyheter

"Varje kapitel slutar med en cliffhanger som håller läsningen och spänningen vid liv. Det är en ganska läskig bok, en riktig bladvändare, man måste bara få veta hur det ska gå!"
Eva Wahlström, Borås Tidning

"Petter Lidbeck har skrivit en av sina bästa ungdomsromaner på länge/.../Det vita huset är en klockren berättelse/.../Det är väl och trovärdigt gestaltat, med repliker fångade på kornet, hög närvarokänsla och tydliga karaktärer. Boken är lätt att fångas av och medryckande i sina överraskande vändningar. Ett fint hantverk, där thrillern får vara thriller, utan onödiga inslag av skräck eller övernaturlighet. Den känns nog i sig, helt enkelt."
Staffan Engstrand, BTJ

"Boken var jättebra! Youssef ska hämta pengar hos Anna uppe i ett av dom dyra vita lyxhusen men nyckeln passar inte. Bor Anna verkligen där? Han bryter sig sedan in tillsammans med en annan person. Youssef ser hur hur kompisen snor ett ägg, det är verkligen något som inte stämmer!"
Ella, Kamratposten
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Det vita huset. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Spännande thriller
    Emma Öhman, 10 mars 2020

    Det är sommarlov och många är bortresta. De äldre ungdomarna har tråkigt och den yngre Yussef får vara med de äldre barnen en stund. De skickar honom i ett ärende för att driva med honom, men det blir mycket värre än vad de tänkt sig från början.

    Handlingen drivs framåt av att problemet förvärras hela tiden. Spänningen ökas också av att läsaren får följa Yussefs tankar, hans upplevelse av oro och rädsla smittar av sig på läsaren. Det finns korta perioder när läsaren slappnar av och ... Läs hela recensionen

  2. Känns det fel, är det fel!
    Hobbybibliotekarien, 28 november 2017

    Detta är en riktigt bra och spännande bok med många olika samtalsämnen om man väljer att läsa den högt i klassen, passar bra i femman-sexan. Vem är snäll, vem är dum, vem kan man lita på?
    https://hobbybibliotekarien.com/2017/11/26/det-vita-huset/

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Petter Lidbeck