Agathe (ljudbok)
Fler böcker inom
Format
Ljudbok
Filformat
Ljudbok, MP3 (5-minutersspår) (77.6 MB)
Språk
Svenska
Inläsare
Peter Öberg
Utgivningsdatum
2021-03-24
Förlag
Sekwa förlag
Översättare
Anna-Stina Johnson
ISBN
9789188911025
Agathe (ljudbok)

Agathe Ljudbok

(1 röst)
Ljudbok (MP3), Svenska, 2021-03-24

Styckköp

169

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
Kärlek, död, livsglädje och ensamhet - med lätthet och glimtar av lågmäld humor hanterar Anne Cathrine Bomann livets stora frågor i denna underbara debut.

En livstrött psykiater i 40-talets Paris räknar dagarna till pensionen. Men allt ställs på ända när han motvilligt tar emot en ny patient, en ung kvinna som absolut vill gå i terapi hos just honom. Samtalen med patienten Agathe får honom allt mer ur balans, vem av dem är det som behöver hjälp egentligen?

Anne Cathrine Bomann är född 1983 och bor i Köpenhamn med sin sambo och deras hund. Hon är utbildad psykolog och Agathe är hennes debutroman.

"En bok som jag helt klart rekommenderar alla att läsa. Det är en känsla av feelgood över den, en livsglädje och en eftertänksamhet." - Bogrummet

"Den här lilla romanen lyckas på sina ynka 112 sidor omfamna några av livets stora teman: ensamhet, kärlek, döden och den meningslöshet som kan lamslå en livstrött människa. Den är flytande och poetisk i sitt språk, den har en lätthet över sig från första sidan." - Rita Poulsen, Psykologernes Fagmagasin P

"Agathe kan läsas av den som bara vill läsa en god bok. Men också av den som intresserar sig för tillvarons existentiella aspekter, och kanske särskilt den som sysslar med psykoterapi. Jag föreställer mig att alla tre grupper skulle ha stor glädje av att läsa den här lilla och på samma gång tunga bok." - Elena Leah, Litterahuset
Visa hela texten

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Anne Cathrine Bomann

  • Agatha

    Anne Cathrine Bomann

    Set in 1940s Paris, this bittersweet international bestseller this is the perfect novel for fans of A Man Called Ove, My Name is Lucy Barton and The Guest Cat A psychiatrist is counting down towards his upcoming retirement. He lives alone in his c...