Hundår (pocket)
Format
Pocket
Språk
Svenska
Antal sidor
373
Utgivningsdatum
2023-06-15
Upplaga
1
Förlag
Sekwa Förlag
Översättare
Ingela Jernberg
Originaltitel
Dog Days
Dimensioner
180 x 110 x 23 mm
Vikt
212 g
SAB
Hcee.01
ISBN
9789188979810
Hundår (pocket)

Hundår

Pocket,  Svenska, 2023-06-15
63
  • Skickas från oss inom 1-2 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Hundår Kan levereras innan julafton
Finns även som
Visa alla 1 format & utgåvor
Charmig brittisk roman med svärta

George är arg på världen. Hans fru har dött, och det enda han vill nu är att få sitta i sin fåtölj och lyssna på cricketen i bara underkläderna. Det sista han behöver är att hans tårtbakande granne Betty försöker rädda honom. Och så är det ju hunden, en larvig liten taxvalp vid namn Poppy. George vill inte ha en hund - han vill slåss.

Dan är en terapeut med tvångssyndrom som är duktig på att hjälpa andra människor, men mindre bra på att ta hand om sig själv. Hans mest meningsfulla relation hittills är den med labradoren Fitz. Men så kommer en terapisession som förändrar hans liv.

Lizzie bor på ett kvinnohärbärge med sonen Lenny. Hennes kropp är täckt av ärr och hon har helt skärmat av sig från omgivningen. Men när hon tvingas rasta härbärgets knubbiga terrier, Maud, glimtar ett nytt liv.

Hundår är en varm och inspirerande berättelse om hur tre främlingars vägar korsas, och om hundars förmåga att locka fram det bästa hos oss när livet ger oss citroner.

"Debutanten Waller väver fint ihop dessa tre historier som inte enbart kopplas samman av hundar (som dock har en viktig roll i boken). /.../ Författaren bjuder också på en fiffig vändning mot slutet, något som en läsare av feelgood törstar särskilt efter." - Göteborgs-Posten

"Boken ger god underhållning och en lättillgänglig bild av att livet är mer än vad som syns på ytan. (Betyg 4)" - BTJ-häftet 24/2022, Gunilla Bergdahl

"En charmig, överraskande och rörande berättelse om tre ängsliga karaktärers möten med kärlek, smärta, läkning och hundar" - Clare Chambers

Ericka Waller bor i Brighton med sin man, tre döttrar och husdjur. Hundår är hennes debutroman.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Hundår
  2. +
  3. Ambassadören på Portland Place

De som köpt den här boken har ofta också köpt Ambassadören på Portland Place av Denize Karabuda (pocket).

Köp båda 2 för 142 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Ericka Waller

  • Dog Days

    Ericka Waller

    'Charming, surprising and moving' Clare Chambers, author of Small Pleasures 'Perfect for fans of A Man Called Ove and Eleanor Oliphant' AJ Pearce, author of Dear Mrs Bird and Yours Cheerfully 'Funny, sad, gritty and beauti...