Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Läsålder
9-12 år
Antal sidor
196
Utgivningsdatum
2019-12-06
Förlag
Idus Förlag
Medarbetare
Norén, Mattias (form)
Dimensioner
212 x 145 x 17 mm
Vikt
350 g
SAB
Hcg
ISBN
9789189055728

Juni : ibland behövs det lite sommar även på hösten

(1 röst)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2019-12-06
198
  • Skickas från oss inom 5-8 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
  • Ladda ned och läs i Bokus Reader.
    79
Visa alla 1 format & utgåvor
Sommarlovet är slut efter en ovanligt varm sommar och Juni börjar i fyran. Alla klasskamraterna berättar om allt de har gjort. Alla utom Juni. För vem vill höra om att hon och mamma har varit och spelat minigolf eller att de badat några gånger?

Det är inte många som lägger märke till Juni. Det är bra ibland, som när hon vill åka buss fast hon inte har något busskort. Det är inte lika bra när hon alltid är ensam på skolan.

En dag sitter det en pojke på innergården där Juni bor och han verkar vilja bli hennes vän. Men Juni har ju inga vänner?

Juni och pojken hittar en katt som verkar ha bosatt sig i närheten av där de bor. Hon önskar att katten var hennes egen.

"Jag tycker boken passar både killar och tjejer i olika åldrar. Boken har en intressant handling som man vill fortsätta läsa från när man öppnar boken."
Maja 11 år


"Boken var fantastisk! Den bästa jag läst."
Noel 11 år
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Juni : ibland behövs det lite sommar även på hösten
  2. +
  3. Hockey, bänkvärmare och bögar

De som köpt den här boken har ofta också köpt Hockey, bänkvärmare och bögar av Maria Skotte Pekkari (inbunden).

Köp båda 2 för 357 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Juni : ibland behövs det lite sommar även på hösten. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Fin berättelse som är svår att lägga ifrån sig!
    Lollos bokhörna, 10 februari 2020

    Juni ska börja i år fyra efter sommarlovet. Alla klasskamrater berättar vad de gjort på sommarlovet men inte Juni. Vem vill höra på att hon inte har gjort så mycket under sommaren?
    Det är inte många som lägger märke till Juni, och hon är ofta ensam på raster under skoldagen.

    Men en dag sitter en pojke på innergården där Juni bor och han verkar vilja bli hennes vän.

    Jag tyckte väldigt mycket om berättelsen om Juni. Hon är en ganska ensam tjej med en mamma som är sjukskriv... Läs hela recensionen

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Maria Skotte Pekkari