-
Vardagen på en förskola!
Jag har läst Katarina Ekstedts och Millis Sarris bok Minimonster - Vem bestämmer? tillsammans med mitt barnbarn, och det blev en sån där fin stund som stannar kvar. Boken utspelar sig på förskolan Monstris, där minimonstren Rudo, Orio, Gulo, Giro och Bluo leker på gården - och plötsligt vill Rudo bestämma allt.
Det är en vardaglig situation som känns igen direkt. Vem får vara kung? Vem bestämmer reglerna? Och hur gör man när någon annan också vill vara med och påverka?
Boken...
Läs hela recensionen
-
Fin inkluderande bilderbok för förskolan och hemma
Philip 11 år;
Jag tror att barn som går på förskolan tycker om böckerna. Det är färger i boken man blir glad av och alla figurer är mjukt målade och ser olika ut.
Böckerna handlar om saker som händer när man är på förskolan. Man blir osams, ibland får man inte vara med och leka, någon ska bestämma och ibland ska den personen bestämma allt. Ibland råkar man göra något som inte blir så bra. Jag tror att de passar bra både hemma och i förskolan.
AC (mamma);
Bilderboken...
Läs hela recensionen