Ett enastående sekel i barnens tjänst : Sydsvenska pediatriska föreningen 100 år 1923-2023 (inbunden)
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Antal sidor
173
Utgivningsdatum
2023-05-25
Förlag
Stevali
Dimensioner
227 x 175 x 16 mm
Vikt
568 g
SAB
V:k
ISBN
9789189228948

Ett enastående sekel i barnens tjänst : Sydsvenska pediatriska föreningen 100 år 1923-2023

Inbunden,  Svenska, 2023-05-25
198
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Sydsvenska pediatriska föreningen bildades 1923 och firar 100-årsjubileum 2023. Föreningen är en sammanslutning för pediatriskt intresserade läkare i södra Sverige. Enligt de första stadgarna har föreningen till uppgift att genom förmedlande av ömsesidiga erfarenheter och iakttagelser och anordnande av översiktsföredrag och diskussioner i aktuella pediatriska frågor verka för underhållande och stärkande av medlemmarnas intresse för och för deras vidareutbildning i pediatrik .

Denna jubileumsbok beskriver resan från fattigSverige via folkhemmet till dagens läge. Vi får följa olika aspekter av barnsjukvårdens och den barnmedicinska utvecklingen under de senaste 100 åren med utgångspunkt från barnsjukvården i södra Sverige. Boken består av personliga betraktelser och minnen från barnklinikerna i Sydsverige men även berättelser om ett antal pionjärer inom barnsjukvården. Vi får också följa den kunskapsutveckling som har skett inom ett antal ämnesfält av stor vikt för dagens moderna barnsjukvård.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Ett enastående sekel i barnens tjänst : Sydsvenska pediatriska föreningen 100 år 1923-2023
  2. +
  3. Det femte Sahlgrenska som medicinskt mediesystem : mediebruk i den göteborgska sjukhusstadens förvaltande, kliniska och museala verksamheter 1933-1959

De som köpt den här boken har ofta också köpt Det femte Sahlgrenska som medicinskt mediesyste... av Mattias Bäckström, Lisa Sputnes Mouwitz, Robert Wallsson (inbunden).

Köp båda 2 för 407 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »