Fjärilsfen och den försvunna regnbågen (häftad)
Fler böcker inom
Format
Kartonnage
Språk
Svenska
Läsålder
3-6 år
Antal sidor
40
Utgivningsdatum
2024-07-14
Upplaga
1
Förlag
Cookies n Dragons
Medarbetare
Olsson, Linn (form)
Illustratör/Fotograf
Helena Svedenberg
Dimensioner
243 x 173 x 8 mm
Vikt
245 g
SAB
Hcf(yb)
ISBN
9789189862180

Fjärilsfen och den försvunna regnbågen

(2 röster)  |   Läs 2 recensioner
Kartonnage,  Svenska, 2024-07-14
138
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
I den magiska staden Fjärilslunden är livet glatt. Enhörningar och fjärilar leker under den vackra regnbågen varje dag. Allt är precis som det ska vara, tills en dag då regnbågen plötsligt är försvunnen!
Fjärilsfen Fiona och hennes vän Glitterstjärna måste hitta tjuven. Men vem kan ha stulit regnbågen? Och kommer vännerna lyckas återföra färgerna till Fjärilslunden?
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Fjärilsfen och den försvunna regnbågen
  2. +
  3. Bojan och Tussan kör traktor

De som köpt den här boken har ofta också köpt Bojan och Tussan kör traktor av Johan Anderblad, Filippa Widlund (inbunden).

Köp båda 2 för 267 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Fjärilsfen och den försvunna regnbågen. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Boken blev snabbt en favorit!
    Boktanten (Ängelholm), 5 november 2025

    I Fjärilsfen och den försvunna regnbågen bjuds vi in i en glittrande värld där enhörningar leker under regnbågen och fjärilar dansar i vinden, enda tills regnbågen plötsligt försvinner! Fjärilsfen Fiona och enhörningen Glitterstjärna ger sig ut på ett färgsprakande äventyr för att hitta den.

    Jag har läst boken med mitt 4-åriga barnbarn, och det dröjde inte länge förrän den blev en favorit. Illustrationerna av Helena Svedenberg är både charmiga och småroliga och varje uppslag bjuder p... Läs hela recensionen

  2. Barnen älskade den
    Jakob, 31 juli 2024

    Alla 3 barn i olika åldrar (2-6) satt på helspänn och lyssnade genom hela boken. Direkt när den var slut ropade min dotter "Igen!!". Det är bra betyg

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Evelina Malm

  • När Östen lärde sig att cykla

    Evelina Malm

    Östen vill lära sig att cykla, men hans föräldrar är upptagna med vuxengrejer. Till slut tröttnar Östen och bestämmer sig för att ta saken i egna händer nu ska han ut på cykeläventyr! Med Drutten i cykelkorgen ger han sig iväg. Men vänta. Var har ...