Den leende vännen och andra historier (häftad)
Fler böcker inom
Format
Häftad
Språk
Svenska
Antal sidor
104
Utgivningsdatum
2014-03-27
Förlag
Sigill förlag
Dimensioner
178 x 110 x 7 mm
Vikt
113 g
ISBN
9789198083156

Den leende vännen och andra historier

Häftad,  Svenska, 2014-03-27
121
Billigast på PriceRunner
  • Skickas från oss inom 5-8 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
  • Ladda ned och läs i Bokus Reader.
    29
Visa alla 1 format & utgåvor
Vilket öde gick egentligen den gamle vännen Stanley till mötes, och vad döljer sig bakom hans gåtfulla leende? Ligger det någon sanning i det kryptiska Joyce-Armstrong-dokumentet och dess märkliga skildringar av fasansfulla luftdjungler ovanför Wiltshire i England? Vad är det som dväljes, och blottläggs, nere i Roms bortglömda katakomber? Vem är den mystiska kvinnan, vars ansikte vissa kvällar kan skymtas i den antika silverspegeln? Och vad var det egentligen som hände under avrättningen av den ökände revolvermannen Duncan Warner?

Arthur Conan Doyle brukar, med rätta, klassas som en av världslitteraturens absoluta tungviktare, och hans historier och romaner om mästerdetektiven Sherlock Holmes har lästs och älskats av generationer. Vid sidan av berättelserna om Holmes och Watson var han även verksam i den gotiska skräcktraditionen, inom science fiction-genren och som författare till esoterisk facklitteratur, och i Den leende vännen och andra historier är det just denna, mindre kända, sida av Doyles författarskap vi får stifta bekantskap med. Äventyr och psykologisk skräck blandas med underhållande skrönor - ett måste för fans av H.P. Lovecraft och Edgar Allan Poe!
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Den leende vännen och andra historier
  2. +
  3. Thoths ring

De som köpt den här boken har ofta också köpt Thoths ring av Arthur Conan Doyle (häftad).

Köp båda 2 för 210 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Arthur Conan Doyle