Den leende vännen och andra historier (e-bok)
Format
E-bok
Filformat
EPUB med vattenmärke
Om vattenmärkning
Språk
Svenska
Antal sidor
137
Utgivningsdatum
2014-04-05
Förlag
Sigill förlag
ISBN
9789198083163
Den leende vännen och andra historier (e-bok)

Den leende vännen och andra historier (e-bok)

E-bok (EPUB), Svenska, 2014-04-05
32
Laddas ned direkt
Läs i vår app för iPhone, iPad och Android
Finns även som
Visa alla 1 format & utgåvor
Vilket öde gick egentligen den gamle vännen Stanley till mötes, och vad döljer sig bakom hans gåtfulla leende? Ligger det någon sanning i det kryptiska Joyce-Armstrong-dokumentet och dess märkliga skildringar av fasansfulla luftdjungler ovanför Wiltshire i England? Vad är det som dväljes, och blottläggs, nere i Roms bortglömda katakomber? Vem är den mystiska kvinnan, vars ansikte vissa kvällar kan skymtas i den antika silverspegeln? Och vad var det egentligen som hände under avrättningen av den ökände revolvermannen Duncan Warner?

Arthur Conan Doyle brukar, med rätta, klassas som en av världslitteraturens absoluta tungviktare, och hans historier och romaner om mästerdetektiven Sherlock Holmes har lästs och älskats av generationer. Vid sidan av berättelserna om Holmes och Watson var han även verksam i den gotiska skräcktraditionen, inom science fiction-genren och som författare till esoterisk facklitteratur, och i Den leende vännen och andra historier är det just denna, mindre kända, sida av Doyles författarskap vi får stifta bekantskap med. Äventyr och psykologisk skräck blandas med underhållande skrönor ? ett måste för fans av H.P. Lovecraft och Edgar Allan Poe!
Visa hela texten

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Bloggat om Den leende vännen och andra historier