Vän med döden (häftad)
Fler böcker inom
Format
Häftad
Språk
Svenska
Serie
Louise Hård (del 2)
Antal sidor
415
Utgivningsdatum
2016-11-17
Förlag
Outdoorbooks
Dimensioner
210 x 135 x 31 mm
Vikt
490 g
SAB
Hc
ISBN
9789198248623
Vän med döden (häftad)

Vän med döden

(7 röster)  |  Läs 1 recension
Häftad Svenska, 2016-11-17
209
  • Skickas inom 2-5 vardagar.
  • Gratis frakt inom Sverige över 199 kr för privatpersoner.
Rädslan kryper fram under ytan i byar och samhällen i trakterna runt
småländska Hultsfred. En pyroman härjar om nätterna och poliskommissarie Louise Hård och hennes kollegor står till synes maktlös i jakten på gärningsmannen. Misstänksamheten breder ut sig mellan grannar och vänner.
Var kommer det att börja brinna nästa gång?
Ingen sover säkert så länge pyromanen går lös
Samtidigt spelar ett gammalt försvinnande en central roll i handlingen.Louise pensionerade kollega Sven_Olof Åkerman
försöker ta reda på vad som hände med en ung tjej som försvann spårlöst från en avslutningsfest i början på 60 talet.
De båda utredningarna visar sig ha förgreningar till varandra.
Författarens ambition med "vän med döden" har varit att skapa en klassisk deckargåta med ett antal personer i ett slutet sällskap där alla misstänka. En pusseldeckare av det lite våldsammare slaget.
Vän med döden är en fristående fortsättning på deckaren "mordet på Hammarskjöld" som var den första i Serien om Louise hård och poliserna i Hultsfred.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Vän med döden
  2. +
  3. Mordet på Hammarskjöld

De som köpt den här boken har ofta också köpt Mordet på Hammarskjöld av Samuel Karlsson (inbunden).

Köp båda 2 för 388 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Vän med döden. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Spännande
    sollan, 4 juni 2018

    Gillar hela denna serie, spännande, lättläst, fängslande, relevant och verklighetstrogen. Svårt att sluta läsa., Rekommenderar varmt hela serien. Väntar med spänning på fler böcker med Louise Hård.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Samuel Karlsson