Filtrera

Språk
  • (34)
  • (113)
  • (20)
  • Visa alla
Ämne
  • (81)
  • (28)
Format
  • (6)
  • (4)
  • (41)
  • (8)
  • (48)
  • (94)
  • (9)
Nyheter
  • (3)
Läsålder
  • (1)
  • (25)
Utgivningsår
  • (4)
  • (17)
  • (31)
  • (33)
  • (133)
Inspiration
  • (33)
  • (23)
Pris
  • (66)
  • (171)
  • (212)
Leveranstid
  • (57)
  • (91)
  • (156)

Böcker av Veronica Roth

Sökningen gav 218 träffar. Använd menyn till vänster för att förfina träfflistan.

Sortering:
  1. Divergent, del 3:

    Allegiant Storpocket

    av Veronica Roth

    Storpocket, Svenska, 2015-03-31Unga vuxnaLäslov 5%
    (35 röster)

    Finalen i Divergent -trilogin! Tänk om hela din värld var en lögn. Tänk om ett enda avslöjande eller ett enda val förändrade allt. Tänk om kärlek och lojalitet fick dig att göra saker som du inte trodde var möjliga Det falangbaserade samhälle som ...

  2. Divergent, del 1:

    Divergent Pocket

    av Veronica Roth

    Pocket, Svenska, 2013-08-21Unga vuxnaLäslov 5%
    (95 röster)

    Vald till »Årets favoritbok alla kategorier« och »Årets ungdomsbok inom Fantasy & Science fiction« 2011 av Goodreads! Utnämnd till »Årets favoritbok« 2011 av The Young Adult Library Services Association , en underavdelning till The American Librar...

  3. The Divergent Series: Divergent, Insurgent, Allegiant, Four

    av Veronica Roth

    Boxed Set/Slip Case/Casebound, Engelska, 2014-07-01, ISBN 9780062352163
    (8 röster)

    No. 1 New York Times bestsellers DIVERGENT, INSURGENT and ALLEGIANT plus FOUR - A DIVERGENT COLLECTION and WORLD OF DIVERGENT available as a set for the first time! DIVERGENT is a major motion picture in 2014. Divergent: Sixteen-year-old Tris has ...

  4. Dödens märken, del 1:

    Dödens märken

    av Veronica Roth

    Inbunden, Svenska, 2017-01-17Unga vuxnaLäslov 5%
    (2 röster)

    Uppföljaren till megasuccén Divergent! Det är en värld full av våld och hämndlystnad. En värld där alla som föds utvecklar en »flödesgåva« - en unik förmåga avsedd att forma framtiden. De flesta har nytta av sina förmågor, men Cyra och Akos har gå...

  5. Divergent, del 2:

    Insurgent Pocket

    av Veronica Roth

    Pocket, Svenska, 2014-06-03Unga vuxnaLäslov 5%
    (58 röster)

    Ett enda val kan förändra dig eller förgöra dig. Men varje val har konsekvenser, och när oroligheter väller upp i falangerna omkring henne måste Tris Prior fortsätta att försöka rädda dem hon älskar - och sig själv - samtidigt som hon brottas med ...

  6. Divergent, del 4:

    Four : en Divergent-samling Storpocket

    av Veronica Roth

    Storpocket, Svenska, 2015-03-31Unga vuxnaLäslov 5%
    (9 röster)

    Efter succén med Divergent , Insurgent & Allegiant - Veronica Roths trilogi som hittills sålt i 22 miljoner exemplar världen över - kommer nu Four . Four presenterar fyra nya noveller ur Divergent -trilogins värld. Var och en av dessa Falangbytare...

  7. Carve the Mark

    av Veronica Roth

    Inbunden, Engelska, 2016-12-19, ISBN 9780008157821Läslov 5%
    (3 röster)

    Fans of Star Wars and Divergent will revel in internationally bestselling author Veronica Roth's first title in a stunning new science-fiction fantasy series.Cyra is the sister of the brutal tyrant who rules the Shotet people. Cyra's currentgift g...

  8. Divergent Series Complete Box Set

    av Veronica Roth

    Inbunden, Engelska, 2013-10-01, ISBN 9780062278784
    (3 röster)

    For the first time, all three volumes of Roth's #1 "New York Times"bestselling Divergent trilogy are available together in a collectible box set. In addition to the three hardcover editions, the box set contains a bonus 48-page booklet, ...

  9. Divergent, del 3:

    Allegiant

    av Veronica Roth

    Inbunden, Svenska, 2014-07-31Unga vuxnaLäslov 5%
    (42 röster)

    Finalen i Divergent -trilogin! Tänk om hela din värld var en lögn. Tänk om ett enda avslöjande eller ett enda val förändrade allt. Tänk om kärlek och lojalitet fick dig att göra saker som du inte trodde var möjliga Det falangbaserade samhälle som ...

  10. Divergent, del 1:

    Divergent

    av Veronica Roth

    Inbunden, Svenska, 2012-10-30Unga vuxnaLäslov 5%
    (27 röster)

    Vald till »Årets favoritbok alla kategorier« och »Årets ungdomsbok inom Fantasy & Science fiction« 2011 av Goodreads! Utnämnd till »Årets favoritbok« 2011 av The Young Adult Library Services Association , en underavdelning till The American Librar...

  11. Divergent Series Box Set (books 1-4 plus World of Divergent)

    av Veronica Roth

    Mixed media product, Engelska, 2014-10-20, ISBN 9780007591374Läslov 5%
    (2 röster)

    No. 1 New York Times bestsellers DIVERGENT, INSURGENT and ALLEGIANT plus FOUR - A DIVERGENT COLLECTION and WORLD OF DIVERGENT available as a set for the first time! DIVERGENT is a major motion picture in 2014. Divergent:Sixteen-year-old Tris has b...

  12. Divergent, del 2:

    Insurgent

    av Veronica Roth

    Inbunden, Svenska, 2013-07-22Unga vuxnaLäslov 5%
    (35 röster)

    Ett enda val kan förändra dig eller förgöra dig. Men varje val har konsekvenser, och när oroligheter väller upp i falangerna omkring henne måste Tris Prior fortsätta att försöka rädda dem hon älskar - och sig själv - samtidigt som hon brottas med ...

  13. Divergent, del 1:

    Divergent Storpocket

    av Veronica Roth

    Storpocket, Svenska, 2014-10-17Unga vuxnaLäslov 5%
    (4 röster)

    Vald till »Årets favoritbok alla kategorier« och »Årets ungdomsbok inom Fantasy & Science fiction« 2011 av Goodreads! Utnämnd till »Årets favoritbok« 2011 av The Young Adult Library Services Association , en underavdelning till The American Librar...

  14. Divergent, del 2/3:

    Insurgent Storpocket

    av Veronica Roth

    Storpocket, Svenska, 2015-04-02Unga vuxnaLäslov 5%
    (6 röster)

    DIVERGENT-TRILOGIN: Nu över 30 miljoner sålda exemplar och biosuccé för filmversionen av Insurgent . Ett enda val kan förändra dig - eller förgöra dig. Men varje val har konsekvenser, och när oroligheter väller upp i falangerna omkring henne måste...

  15. Divergent Series Boxed Set (books 1-3)

    av Veronica Roth

    Häftad, Engelska, 2014-02-24, ISBN 9780007538041Läslov 5%
    (4 röster)

    No. 1 New York Times bestsellers DIVERGENT, INSURGENT and ALLEGIANT in collector's trilogy set.DIVERGENT - a major motion picture in 2014.Divergent:Sixteen-year-old Tris has been forced to make a terrible choice. In a divided society where everyon...

  16. Insurgent

    av Veronica Roth

    Häftad, Engelska, 2012-05-0112-15 årLäslov 5%
    (11 röster)

    Fighting for survival in a shattered world... the truth is her only hope.The thrillingly dark sequel to No. 1 New York Times bestseller, DIVERGENT.I have done bad things. I can't take them back, and they are part of who I am.Tris has survived a br...

  17. Divergent, del 4:

    Four (Divergent)

    av Veronica Roth

    Inbunden, Svenska, 2014-08-23Unga vuxnaLäslov 5%
    (21 röster)

    Extrabok i Divergent -trilogin, där Four berättar! Four (Divergent) EFTER SUCCÉN MED DIVERGENT, INSURGENT & ALLEGIANT VERONICA ROTHS TRILOGI SOM HITTILLS SÅLT I 22 MILJONER EXEMPLAR VÄRLDEN ÖVER KOMMER NU FOUR. BOKEN INNEHÅLLER FYRA NYA NOVELLER S...

  18. Carve the Mark

    av Veronica Roth

    Inbunden, Engelska, 2017-01-01, ISBN 9780062348630

    The YA publishing event of the year! Fans of STAR WARS and DIVERGENT will revel in internationally bestselling author Veronica Roth's stunning new science-fiction fantasy series!

  19. Allegiant

    av Veronica Roth

    Häftad, Engelska, 2013-10-22Unga vuxnaLäslov 5%
    (20 röster)

    What if your whole world was a lie? What if a single revelation - like a single choice - changed everything? What if love and loyalty made you do things you never expected? The explosive conclusion to Veronica Roth's #1 New York Times bestselling ...

  20. Divergent

    av Veronica Roth

    Häftad, Engelska, 2012-02-01, ISBN 9780007420421Läslov 5%
    (11 röster)

    She turns to the future in a world that's falling apart. The No. 1 New York Times bestseller DIVERGENT - a major motion picture in 2014. For sixteen-year-old Tris, the world changes in a heartbeat when she is forced to make a terrible choice. Turn...

  21. Four CD-bok

    av Veronica Roth, Aaron Stanford

    CD-bok, Engelska, 2014-07-08, ISBN 9780062346766
  22. Divergent, del 2:

    Insurgent Pocket

    av Veronica Roth

    Pocket, Svenska, 2015-02-19Unga vuxnaLäslov 5%
    (10 röster)

    DIVERGENT-TRILOGIN: Nu över 30 miljoner sålda exemplar och biosuccé för den första filmen! Uppföljaren Insurgent går upp på bio den 20 mars - samtidigt kommer nu boken i ny pocketutgåva med filmomslag. Ett enda val kan förändra dig - eller förgöra...

  23. Divergent

    av Veronica Roth

    Häftad, Engelska, 2015-12-31, ISBN 9780008167905Läslov 5%

    The explosive debut by No. 1 New York Times bestselling author Veronica Roth. DIVERGENT - a major motion picture franchise. The first book in the DIVERGENT series that has swept the globe - selling millions of copies world-wide. In the world of Di...

  24. Four: A Divergent Collection

    av Veronica Roth

    Häftad, Engelska, 2014-06-23, ISBN 9780007550142Läslov 5%
    (1 röst)

    Fans of the Divergent series by No. 1 New York Times bestselling author Veronica Roth will be thrilled by Four: A Divergent Collection, a companion volume that includes four pre-Divergent stories told from Tobias Eaton's point of view.DIVERGENT an...

  25. Divergent

    av Veronica Roth

    Inbunden, Engelska, 2011-05-01, ISBN 9780062024022
    (3 röster)

    In a future Chicago, 16-year-old Beatrice Prior must choose among five predetermined factions to define her identity for the rest of her life, a decision made more difficult when she discovers that she is an anomaly who does not fit into any one g...

  26. Divergente 01

    av Veronica Roth

    Häftad, Franska, 2014-03-20, ISBN 9782092552988
  27. Divergent

    av Veronica Roth

    Häftad, Engelska, 2014-09-01, ISBN 9780062387240

    This paperback edition includes bonus materials created by Veronica Roth, including her essays on Utopian worlds and how she named the factions, writing tips, a Q&A, a Divergent playlist, faction manifestos, and an excerpt from Insurgent. One choi...

  28. Divergent Series Box Set (Books 1-4)

    av Veronica Roth

    Mixed media product, Engelska, 2016-02-25, ISBN 9780008175504Läslov 5%

    The No. 1 New York Times bestselling DIVERGENT series, now available as a four-book boxed set including DIVERGENT, INSURGENT, ALLEGIANT and FOUR - A DIVERGENT COLLECTION. THE DIVERGENT SERIES: ALLEGIANT - major motion picture coming soon in 2016! ...

  29. Allegiant

    av Veronica Roth

    Häftad, Engelska, 2013-11-01, ISBN 9780007534944Läslov 5%

    What if your whole world was a lie?The thrillingly dark conclusion to the No. 1 New York Times bestselling DIVERGENT trilogy, now available in paperback.DIVERGENT - a major motion picture series, INSURGENT movie release in 2015!What if a single re...

  30. Dödens märken (Dödens märken del 1) E-bok

    av Roth Veronica

    E-bok, Svenska, 2017-01-17, ISBN 9789177015963

    » Star Wars kombinerat med Romeo och Julia! (...) Måste-läsning för Veronica Roth fans!« | Belinda Graham, Tidningen Kulturen »Jag älskade den här berättelsen!« | Marie Lu, författare till Legend-trilogin Det är en värld full av våld och hämndlyst...