Betyg & recensioner av Jan Espenkrona
Antal betyg: 9
Antal recensioner: 7
Stjärndamm
Ett framtidsäventyr?
Den första boken i den här trilogin var nytänk och lovade en riktigt spännande fortsättning. Tyvärr så tappades farten och fantasin redan i den andra boken, för att i den tredje bli ganska tungläst. Synd på ett så spännande objekt.
Slutspel
Spännande läsning
Ytterligare en spännande bok från DB. Hans böcker håller en fängslad tills man med trötta ögon och en tom shipspåse stänger ner efter sista sidan. Den här boken är inget undantag. Jag ser fram emot nästa.
Landsförrädaren
Bra fortsättning
David Baldacci skriver så att det är mycket svårt att lägga ifrån sig boken innan man fått ta del av upplösningen. För att få full behållning av den här välskrivna och spännande boken, bör man ha läst den tidigare boken i serien först. Det här boken är en högtidsstund för dem som gillar militära och politiska intriger på hög nivå.
Blodssystrarna
Persongalleriet som försvann
Den första delen var spännande.och man längtade till den andra delen. Den tredje delen är en bedrövlig läsning där Wikipediacitaten avlöser varandra och där persongallerit totalt tappar all trovärdighet. Inte ens den politiska verkligheten kan visa upp så naiva personligheter som bokens huvudpersoner.
En irriterad bokslukare.
Mannen som sökte sin skugga
Läsvärd
Bra underhållning, men Lagergrantz efterföljare når inte riktigt upp till samma nivå som originalen. De ger dock några timmars spännande och underhållande läsning.