A Strange Tale. Sagan om Esbjörn Svensson Trio
Provläs den här och tusentals andra böcker i
Bokus Play
- det smarta abonnemanget för e-böcker:
-
Från endast 79 kr per månad
-
Ingen bindningstid - avsluta när du vill
-
Rabatter och förmåner hos Bokus och Akademibokhandeln
Den vackra och tragiska sagan om tre jazzmusiker som trotsade alla konventioner och blev bäst i världen.
Kanske började alltsammans våren 1993 när Dan Berglund anslöt som ny basist i Esbjörn Svensson Trio. Kanske började det redan i Skultuna på Stockvägen 1965 när den ett år gamle Esbjörn fick sällskap på gatan av den nyfödde Magnus Öström.
Att allting slutade med en tragisk och helt onödig dykolycka i juni 2008 är väl känt.
Esbjörn Svensson Trio färdades som ingen svensk jazzgrupp tidigare gjort över hela världen. Den började som ännu en jazztrio men mellan de tre närmast symbiotiska musikerna uppstod snart ett unikt sound som skapade en genklang utan dess like.
A Strange Tale är historien om de tre musikerna tillsammans med sina managers, ljudtekniker, skivbolag och inte minst familjer och deras högintensiva väg från obetalda spelningar på Stockholmssyltor till de stora världsturnéerna.