Den sorgsne busschauffören från Alster (Inbunden)
Kundbetyg 4
Vad tycker du?
Sätt ditt betygBra bok!
En helt fantastisk bok! Bra personskildringar med filosofiska diskussioner och drastisk humor mellan karaktärerna. Jag trodde tidigt i boken att jag förstod vad som hänt, men nej... Fina miljöbeskrivningar också, man "är med" Backman och Barbarotti på Gotland till exempel.
Ny miljö, äldre Barbarotti: 5 av 5
Detta är en av hans bästa. Ny miljö i och med att handlingen är förlagd till Gotland. Trevligt med Barbarottis nya förhållande.
Ett steg fram
Boken är en klar uppryckning efter några mindre lyckade romaner av HN på senare år. Jag har egentligen inte på allvar fördragit någon efter 'Levande och döda i Winsford'. De tre olika tidsplanen som störde mig till en början funkade trots allt bra. Mindre bra är Barbarottis och Backmans lite ansträngda och putslustiga jargong sinsemellan. Språket för övrigt lockar, lite Nesserskt atavistiskt. Och storyn håller, är bitvis rörande och vi slipper pekpinnar som i 'Eugene Kallmans ögon'.
Nesser
Håkan Nesser är en av mina favoritförfattare, och även den här boken var mycket läsvärd och roande.
Mvh Anders Johansson
Intrigen är mycket bra
Har läst de flesta av Håkan Nessers böcker och aldrig blivit besviken, denna är inget undantag.. Kan verkligen rekommenderas.
Lisbeth Öhrling
"Mysdeckare"
Typisk Nesser, bra intrig med ett slut som inte var förväntat från början.
Barbarotti är tillbaka igen, tack för det !
Härlig bok!
Håkan Nesser är min favoritförfattare det är alltid spännande att läsa hans böcker. Den senaste om Den sorgsne busschauffören från Alster, är en mycket fin skildring av människors psyke och känsloliv. Slutet är som det brukar i Nessers böcker, överraskande!
Boken är inte spännande
Håkan Nesser har skrivit bättre böcker tidigare som har varit mer spännande och intressanta tidigare , men denna boken är inte lika bra !
Omisskänslig och i bästa Nesserform
Nesser ät som en vällagrad Västerbottenost.. Man blir aldrig besviken på smaken. Driven med en stor måtta humor och livsvisdom driver han berättelsen framåt. Nesser blir bara bättre och bättre med åren.