Jack Reacher
Spänning från pärm till pärm!
Ett måste för intresserade av kriminalböcker blandat med militära inslag.
Väntar på nästa bok om Jack Reacher.
Jag har alltid gillat Jack Reacher, alltid bra skriven...
Jag har alltid gillat Jack Reacher, alltid bra skriven på ett spännande, skrämmade sätt. Å vem gillar inte blues som Jack gör. Klart godkänd bok, läs den.
Lättläst. Underhållande. Men förutsägbar då boken...
Lättläst. Underhållande. Men förutsägbar då boken följer samma mall som tidigare böcker. Köpvärd trots upprepning för att persongalleriet är intressant och intrigen alltid har en oväntad överraskande knorr.
Otroligt
Childs böcker är den typen av böcker där man inte tycker något speciellt om dem efter första boken. Läser man sedan en andra bok tycker okej om den och vill veta lite mer. Läser man den tredje är man fast och kan inte sluta innan man läst den sista!
Högspänning ända fram till slutet.
En gammaldags brutal hjälte som reder upp alla situationer, mestadels med våld men även med klurigt tänkande. Intrigen är genomtänkt och oavbrutet spännande med en hel del oväntade perspektiv.
Top-3 deckarförfattare!
Spännande thriller som engagerar från första sidan.
Fantastisk sommarläsning i hängmattan.
Lee Child gör en noggrann research och är alltid mycket initierad i ämnet och miljön. Extra härligt om man har besökt New York och kan orientera sig.
Childs första bok om Jack Reacher
Läste den här boken efter att ha läst flertalet nyare böcker om Jack Reacher och jag måste säga att de nyare är snäppet vassare. I den här första boken är det lite sämre flyt, lite längre kapitel och en lite mesigare Reacher än i de senare. Men det är fortfarande en riktigt bra bok, Child är nästintill oöverträffad när det gäller underhållande thrillers.