Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Antal sidor
218
Utgivningsdatum
2010-08-18
Förlag
Bokförlaget Forum
Dimensioner
217 x 141 x 20 mm
Vikt
365 g
SAB
Rbbaa-i,Oepa-i
ISBN
9789137135458

Disamore : makten, maffian och fotbollen

(2 röster)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2010-08-18

Slutsåld

Italien är ytterligheternas land, här finns både det värsta och det bästa, det fulaste och det vackraste. Det gemensamma kittet - som förenar tanten i kaffebaren, de hårda killarna på ståplats och ungarna som spelar boll på gatan - är den gränslösa kärleken till fotbollen. Fotbollen är som Italien. Paradoxal, komplicerad, underbar och frustrerande. Bakom kulisserna styr maffia, pengaintressen och ljusskygga individer.

För att fullt ut förstå italiensk fotboll måste man först förstå maffian. Journalisterna Mats Lerneby och Malena Johansson berättar initierat och medryckande om ett fotbollsland där andra intressen än de rent idrottsliga har sitt finger med i allt från laguppställningar till arenabyggen. Vi får följa svenske Jens Bernhardsson som försökte leda sitt fotbollslag på ett laglydigt sätt och fick erfara vad som händer när man bryter oskrivna regler, liksom turerna kring skandalen då Juventus flyttades ner i Serie B. Lerneby och Johansson tar oss med in i rättegångssalarna och upp bland ultrasfansen på läktaren. De skildrar hur den napolitanska camorran försöker köpa en fotbollsklubb i Serie A och pratar fotboll med Roberto Saviano.

Disamore är ett reportage om ett land där fotbollen, makten och maffian är så tätt sammanlänkade att om en faller så faller alla.

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Disamore : makten, maffian och fotbollen. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. En intressant bok om fotbollen i Italien
    Kristina Simar, 1 september 2010

    En fullspäckad bok med intressant fakta om Italien, deras fotbollslag, maffians styre och fotbollsklubbarnas ägare. Mycket om pengar och makt. Jag tycker mycket om bokens upplägg, den gav mig mycket information om italiensk fotboll och Italiens tänkande omkring fotboll. Själv är jag egentligen inte så förtjust i italiensk fotboll, eftersom jag tycker att många lag spelar ganska fult. Men boken var intressant. Och nu när jag skriver detta har Milan precis köpt Zlatan från Barcelona. Jag tycker... Läs hela recensionen

Fler böcker av författarna