|
av
Dawkins, Richard
|
|
|
| Kundbetyg: |
(10 st kundrecensioner) |
| Bandtyp: |
Inbunden |
| Förlag: |
Leopard Förlag (2007) |
| Upplaga: |
-- |
| Språk: |
Svenska |
| Artikelid: |
9789173431767 |
|
|
| Leveranstid: |
Skickas normalt inom 3-6 arbetsdagar
|
169:- (159.43 kr exkl. 6% moms)
  
Se fler böcker inom relaterade ämnen:
Beskrivande text
Tänk dig en värld där förmenta häxor och kätterska vetenskapsmän aldrig bränts på bål. En värld utan korståg och självmordsbombare. En värld där kvinnor inte tvingas till äktenskap eller könsstympning. Tänk dig en värld utan religion!
Richard Dawkins, den framstående vetenskapsmannen, visar på den allvarliga skada som religionen och tron på Gud har lett till. Med humor och allvar undersöker han Gud i alla hans existenser, inte minst Gamla Testamentets sexbesatta tyrann. Dawkins visar hur ofantligt osannolikt ett högre väsen är och att religion inte alls är förutsättningen för ett moraliskt och rättfärdigt leverne.
Illusionen om Gud ger med gott humör insikter i fördelarna för individen och samhället med ateism. Inte minst ger boken en klarare och sannare bild av hur fantastiskt universum är än vad tro och religion någonsin kan åstadkomma.
Richard Dawkins är professor vid universitetet i Oxford. På svenska finns av honom tidigare utgivet bl.a. Den själviska genen och Den blinde urmakaren. Illusionen om Gud var nummer 1 på Amazon UK:s försäljningslista och låg mer än 30 veckan i rad på New York Times Best Seller List.
Kundrecensioner
Har du läst boken?
Tala om vad du tyckte!
| Decceniets bok! |  |
| Sapere aude, 2008-08-03 |
|
| Nu är den här! Boken som alla måste/borde läsa innan dom uttalar sig om guds existens eller religionens förtjänster för männskligheten. Jag sträckläste den första gången och har sedan läst den igen mer noggrant och kan bara konstatera att Dawkins utan tvekan är en av vår tids stora men framförallt mest modiga tänkare. Ibland kan faktatexter vara innehållsrika men svåra att ta sig igenom pga den bristande språkbehandlingen men Dawkins är en mästare i att formulera och beskriva problemen och dess orsaker samt lösningar. Köp och läs och ge bort så många ex du har råd med i present till dina vänner. |
|
| Bra inlägg i debatten |  |
| Mokster, 2008-06-27 |
|
| Ett av bokens axiom är den specifika kunskapssyn som kyrkan försett det västerländska tänkandet med. Dawkins försöker med en sekulär version av detta tänkande bevisa att detta tänkande inte håller. Ur ett något djupare filosofiskt perspektiv blir alltså Dawkins bok inte mer hållbar än andra liknande böcker. Dock menar troligen Dawkins inte att västerländsk rationalitet är objektivt sann, eftersom absoluta sanningsanspråk ej är falsifierbara i enlighet med de naturvetenskapliga idealen. Troligen menar han istället att hans bok är tillämpbar, vilket jag tycker att den är om vi förutsätter 2000-talets västerländska kunskapssyn. Boken som sådan är alltså på många sätt ett nutidsdokument när det gäller antireligiöst tänkande. Bokens innehåll kommer troligen därför inte bestå tidens tand vilket i ett större perspektiv egentligen inte gör den till en hållbar motståndare till religion. Men på ett mer ytligt plan förslår den hyfsat för tillfället, jag var ateist i nästan en vecka. Tolle lege! |
|
| Äntligen någon med mod! |  |
| Korvstroganofski, 2008-05-28 |
|
Richard Dawkins går i sin bok Illusionen om Gud igenom en mängd olika argument för tron på en gud och bryter ned dem allesammans. Så rakt och slipat. Visst går han hårt mot religiösa... men det är att göra en halmgubbe. Då slipper man diskutera de verkliga argumenten som Dawkins för fram. Enligt mig behövs den här boken.
Bibeln är inte särskilt smakfull... |
|
|
|
| Författare: |
Dawkins, Richard
|
| Medarbetare: | Kellerman, R. (form) |
| Bindning: | Inbunden |
| Förlag: | Leopard Förlag |
| Utgivningsland: | Sverige |
| Utgivningsdatum: | 2007 |
| Artikelid: | 9789173431767 |
| ISBN 10: | 9173431761 |
| Översättare: | Eklöf, Margareta |
| Språk: | Svenska |
| Höjd: | 232 mm |
| Vikt: | 500 g |
| SAB: | C:d |
| Kategorisering: |
Religion
|
| BIC: |
PDZ,
HRQA5,
|
|
| | |
I SAMMA BOKHYLLA - de som köpt den här boken har också köpt:
Handbok för ateister : en ateologisk betraktelse
av Onfray, Michel / Jakobsson, Jim
182:-
Islam och västerlandet : möten, myter och motsättningar
av Hedin, Christer
156:-
Vildåsnans törst : en bok om den hebreiska bibeln
av Lundqvist, Åke
157:-
Ateismens illusioner
av McGrath, Alister / Collicut McGrath, Joanna
128:-
Satan
av Kelly, Henry Ansgar
146:-
|