Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva
-
150:-
(141.51 kr exkl. 6% moms)
Beskrivande text
Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva. En äkta apori, ett olösligt filosofiskt dilemma, en ångestskapande situation i sig bortsett från att det oftast är min ångest som driver mig mot insikten att livet är värdelöst och slutsatsen att det bör ändas. Det gör för ont. Ibland. Ibland är det bara outhärdligt. Denna vardag. Denna tristess. Detta fula liv. Det banala. Det dumma. Allt som ni inte förstår. Förlåt. Det var onödigt. Förlåt.
Ann Heberlein, teologie doktor i etik, fick med sin förra bok Det var inte mitt fel om konsten att ta ansvar en stor publik. Hon har undervisat vid universitet, är en ofta engagerad föreläsare i etiska frågor och är också mycket verksam som debattör och skribent, bland annat i Sydsvenskan och Expressen. Ann Heberlein lider sen tjugoårsåldern av den psykiska sjukdomen bipolär typ 2 som tidigare kallades manodepressivitet.
Av samma författare
Populära titlar av samma författare.
Relaterat
Topplistor
Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva har förekommit på följande topplistor:
- Kropp och själ, 2009 v29 (#9)
- Kropp och själ, 2009 v24 (#5)
- Kropp och själ, 2009 v23 (#9)
- Kropp och själ, 2009 v21 (#10)
- Kropp och själ, 2009 v19 (#7)
- Kropp och själ, 2009 v18 (#8)
- Kropp och själ, 2009 v17 (#4)
- Kropp och själ, 2009 v16 (#8)
- Kropp och själ, 2009 v15 (#3)
- Kropp och själ, 2009 v14 (#5)
- Kropp och själ, 2009 v13 (#5)
Kundrecensioner
Ointressant sjukdomsjournal
2009-11-28 -
Mikkel
Instämmer med LenaMagna. Detta gav mig inget. Känner inte till Ann H. sedan tidigare men antar att hon är en känd och intressant person. Varför annars vill vi läsa hennes egenförfattade sjukdomsjournal? Hittade inget allmängiltigt i texten. F ö var boken dåligt korrekturläst. Författaren skriver tydligen under sina sjukdomsperioder (maniskt!) men man hoppas att förlaget då kan hjälpa henne med lite korrektur... En del avsnitt var riktigt dåliga.
För mörkt, för hopplöst
2009-03-10 -
LenaMagna
Hyllad och omdiskuterad bok, nappat på det. Besviken. Två stjärnor för Anns genomtänkta språk, märks att hon är på topp som skribent.
I övrigt förstår jag inte poängen med att redogöra för subjektiv personlig uppfattning av svår psykisk sjukdom/störning. Om fokus låg på omgivningens känslor och upplevelser skulle det vara intressant, men inte när berättelsen är egocentrerad.
Man läser och undrar: Och? Och var är ljuspunkten? Var är vägen till solen, kopplingen till verklighetens stora perspektiv? Var är kärlek?
Eller har jag inte fattat ett dugg kanske, men tycker att bokens primära läsarsegment är andra med samma störning och deras anhöriga, och det borde inte vara så. Man förväntar mer av Ann Heberlein.
Bokvideo
Detaljerad information
| Medarbetare: | Elsa Wohlfahrt Larsson |
| Upplaga | 1 |
| Format: | Inbunden |
| Antal sidor: | 205 |
| Vikt: | 362 g |
| Höjd: | 193 mm |