Kvinnor om natten

AvTove Nilsen

Pocket, Svenska, 2003

Del i serien BonnierPocket

89 kr

Slutsåld

Beskrivning

Det är en varm sommarnatt i Oslo när en kvinna hoppar in i en taxi för att snabbt komma hem. Hon är en etablerad författare i fyrtioårsåldern; man och barn har påbörjat semestern några dagar före henne och nu är hon på väg hem till en tom villa. Hon lutar sig tillbaka i det bekväma sätet och låter tankarna vandra fritt.

Det är först när taxin i hög fart kör förbi hennes avfart på motorvägen som hon förstår att något är fel. Den här mannen har inga planer på att köra henne hem.

I en liten stuga i skogen påbörjar mannen sin förnedrande katt- och råttalek. Vad vill han och varför har han tagit just henne?

Kvinnor om natten är en gastkramande spänningsroman om rädsla, mod, självinsikt och berättelsens makt över människan.

Kvinnor om natten lämnar ingen oberörd. Den ställer viktiga frågor om spelet mellan män och kvinnor...

Jönköpings-Posten

Skulle egentligen bara läsa några kapitel men det blev mycket sent innan jag kom i säng, och inte var det lätt att sova sen heller... Det är en viktig bok, en bok du borde läsa, en bok du blir berörd av.

Nationen

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • Nyhet
Del 3

Rivaler i Rom

Anders de la Motte, Anette de la Motte

Inbunden

249 kr

  • Nyhet

Sallad!

Danyel Couet

Kartonnage

279 kr