Ängelns lek

(inbunden)

av Carlos Ruiz Zafón

(8 recensioner) Bloggar       Se bokvideo
Format:
Inbunden
Finns även som ljudbok (cd-skiva), storpocket och pocket.
Utgiven:
2009-03-27
Språk:
Svenska
Barcelona på 20-talet. En stad fylld av våld, sammanstötningar - och gåtor. De fördömdas stad.
David Martín är en ung författare på väg att nå framgång men vars liv förmörkas av en olycklig kärlekshistoria. En dag träder en man, som påstår sig vara förläggare, fram ur skuggorna och ger honom ett märkligt erbjudande som han inte kan motstå: David ska skriva en bok åt honom, en bok av ett slag som världen aldrig tidigare skådat. I utbyte ska han få en stor summa pengar - och kanske något annat...
Är det djävulen eller en ängel som David ingått avtal med? Snart finner han sig fångad i en labyrint av hemligheter och mardrömslika händelser.

Ängelns lek förflyttar oss på nytt till den Barcelonas skymningsvärld som vi lärde känna i Zafóns förra bok, Vindens skugga. I denna nya äventyrsrika och fantastiska berättelse visar Zafón än en gång vilken unik och mästerlig författare han är.



Fler böcker av Carlos Ruiz Zafón

The Shadow of the wind (inbunden)
El prisionero del cielo (inbunden)
Vindens skugga (inbunden)

The Shadow of the wind

Carlos Ruiz Zafón (pocket)

El prisionero del cielo

Carlos Ruiz Zafón (inbunden)

Vindens skugga

Carlos Ruiz Zafón (pocket)
71:- Köp
318:- Köp
41:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 8 recensioner av boken Ängelns lek. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Ängelns Lek - en berättelse från en annan värld

2012-01-04 Emmi Avergren

Det är svårt att inte tycka om en bok som levererar stämning, struktur, kontext, fantasi, fantastiskt språk och en berättande intrig på ett sätt som Zafón lyckats göra ännu en gång. Han har skrivit en utmanande bok som ifrågasätter verkligheten, fantasin och sanningen och när man läst sista raden står man förundrad och försöker smälta en berättelse som lämnat stor plats för egen tolkning. Visst är det dessutom intressant att fundera över tankegångarna författaren planterat i huvudkaraktärernas sinnen. Är alla böcker besjälade såsom David Martin påstår i ¿Ängelns lek¿? Lämnar de som läser boken också en bit av sin själ kvar? Är böcker speglar som visar det man har inom sig, såsom karaktären Julian Carax i debutromanen ¿Vindens Skugga¿ menar? Jag vill tro, såsom författaren föreslagit, att berättelsen lever vidare i alla som läser den och att den egentligen kan ha otroligt fler många slut än det som något suddigt levereras i boken.

Njut av en upplevelse i Barcelona

2011-10-18 Mentor

Boken är en ren njutning från första sidan till sista. Författaren tar ut svängarna på ett mästerligt sätt och det är bara att konstatera att jag vill läsa mer av en författare.

Poetisk psykologisk rysare av högsta klass!

2011-08-22 Malin

Redan efter ett kapitel var jag lyrisk. Carlos Ruiz Zafon skriver oerhört vackert, de 600 sidorna är en njutning att läsa! Blandningen av miljöbeskrivningar, kärlek, skräck och psykologi är spännande och gör att man hela tiden vill läsa mer. Jag har alltid uppskattat böcker där man, tack vare författarens miljöbeskrivningar, kan se miljön framför sig och detta är verkligen en sådan bok. Jag har besökt Barcelona en gång i mitt liv och efter att ha läst denna bok vill jag göra det igen. Man får följa huvudpersonen genom livet, vara med på en hisnande livsresa och försöka lösa mysteriet med förläggaren. Vem är han egentligen?

Carlos Ruiz Zafón kan sin berättarkonst

2010-07-16 Bookis

Carloz Ruiz Zafón skriver romaner som får mig att rysa, vilja läsa mer, lösa problem och ständigt ruska om karaktärerna. Ruiz Zafón har fått mig att förundras över Barcelona, dess mystik och de tydliga miljöerna som han målar upp. Jag är helt såld och hoppas att författaren snart följer upp med fler böcker i samma stil. Ängelns lek är uppföljaren till Vindens skugga. Än en gång får vi nöjet att träffa herr Sempere i Sempere & Söners Bokhandel, promenera på de mystiska gatorna i Barcelona med sina gamla byggnader och sist men inte minst får vi än en gång uppleva "de bortglömda böckernas gravkammare". Blanda allt detta med en tillvaro fylld av mord, död, våld samt Barcelonagrändernas dimmiga och vackra miljö så har du ingredienserna till boken Ängelns lek. Det är en spännande roman med snåriga intriger som håller läsaren på halster ända in till slutet. Det här är berättarkonst i allra högsta grad vilket också har gjort Carlos Ruiz Zafón till en av mina favoritförfattare.

Två ord: LÄS DEN

2010-03-14 Emmy

Jag vågar nog säga att Carlos Ruiz Zafóns böcker är det bästa jag läst någonsin, och jag har läst mycket. "Ängelns lek" och "Vindens skugga" är två böcker i min bokhylla som jag kommer läsa om och om och om igen.. Jag kallar det kärlek.

Bloggat om Ängelns lek

Bokvideo

De som köpt "Ängelns lek" har även köpt:

Spill : en damroman (inbunden)

Spill : en damroman

Sigrid Combüchen (inbunden)
69:-
Bockfesten (inbunden)

Bockfesten

Mario Vargas Llosa (inbunden)
59:-
En dag (pocket)

En dag

David Nicholls (pocket)
44:-
Dyngkåt och hur helig som helst (pocket)

Dyngkåt och hur helig som helst

Mia Skäringer (pocket)
43:-
Ängelns lek (inbunden)

Fler böcker inom

  • Titel: Ängelns lek
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789100122911
  • Förlag: Albert Bonniers Förlag
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hce
  • Originaltitel: El juego del ángel
  • Medarbetare: Molinder, Désirée (form)
  • Översättare: Yvonne Blank
  • Antal sidor: 587
  • Vikt: 900 g
  • Höjd: 232 mm