Paganinikontraktet

(kartonnage)

av Lars Kepler

Bloggar      
Format:
Kartonnage
Finns även som inbunden, e-bok, ljudbok (cd-skiva), mp3-bok och ljudbok (mp3 cd). Visa alla
Utgiven:
2011-05-20
Serie:
Joona Linna (del 2)
Språk:
Svenska
En sommarnatt hittas en kvinna död på en stor fritidsbåt som driver runt i Stockholms skärgård. Hennes lungor är fyllda av bräckt vatten, men det finns inga spår av detta vatten på kläderna eller resten av kroppen.
- Hon har drunknat, Joona, säger Nålen.
- Drunknat?
Nålen nickar och ler vibrerande.
- Hon har drunknat ombord på en båt som flyter, säger han.
- Antagligen har någon hittat henne i vattnet och lyft ombord henne.
- Ja, men om jag trodde det så hade jag inte tagit upp din tid, säger Nålen.

Nästa dag hittas en man död i sin paradvåning på Östermalm. Mannen hänger i en snara från lampkroken i taket. Hur har det gått till? Det är högt i tak och det finns inte en enda möbel i hela rummet, ingenting att klättra på. Trots det är kommissarie Joona Linna övertygad om att det rör sig om självmord.
Han har givetvis rätt.
Mannen har tagit sitt eget liv, men självmordet avslutar inte fallet, utan blir istället upptakten till ett hisnande intensivt och farligt förlopp.
Vissa kontrakt kan man inte bryta ens genom sin egen död.

Paganini-kontraktet är pseudonymen Lars Keplers nya bok efter den massiva succén med debuten Hypnotisören.

Passar bra ihop

Paganinikontraktet + Den farliga leken
De som köpt den här boken har ofta också köpt Den farliga leken (kartonnage) av Mari Jungstedt
Pris för båda:
184:-Köp

Fler böcker av Lars Kepler

Hypnotisören (kartonnage)
Eldvittnet (kartonnage)
The Hypnotist (kartonnage)
El hipnotista (kartonnage)

Hypnotisören

Lars Kepler (pocket)

Eldvittnet

Lars Kepler (storpocket)

The Hypnotist

Lars Kepler (häftad)

El hipnotista

Lars Kepler (häftad)
46:- Köp
89:- Köp
120:- Köp
161:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av boken Paganinikontraktet. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

En vanlig tvåa

Som så ofta är den andra boken i serien betydligt sämre än den första. "Hypnotisören" fångade mig från sida ett och förde mig framåt med ett närmast blixtrande intresse. "Paganinikontraktet" är tyvärr inte i samma klass. Intrigen känns konstruerad för att ge sken av att skapa samhällsdebatt, beskrivningarna kan kännas svulstiga och pretentiösa ibland, och slutet (och slutledningarna) är konturlöst och svårt att smälta, ärligt talat. Språket är som vanligt bländande, spänningen på topp och karaktärerna levande och intressanta. Betyget landar på 3.5 vilket jag snålt nog avrundar nedåt till 3.

Vansinningt fängslande direkt från sid 1.....

Toppenspännande bok som utspelar sig i svensk miljö vilket gör den ännu mer läsvärd. Direkt och rak handling som förflyter som nutid utan hopp i tiden och utsvävningar. Ingen otålighet att önska hoppa framåt vissa sidor. Varje sida är viktig. Bra thrilleruppbyggd handling... Räkna med att sträckläsa från pärm till pärm.

Bloggat om Paganinikontraktet

De som köpt "Paganinikontraktet" har även köpt:

Den döende detektiven (kartonnage)

Den döende detektiven

Leif Gw Persson (kartonnage)
92:-
Eldvittnet (inbunden)

Eldvittnet

Lars Kepler (inbunden)
169:-
I grunden utan skuld (kartonnage)

I grunden utan skuld

Viveca Sten (kartonnage)
92:-
Dykaren (pocket)

Dykaren

Håkan Östlundh (pocket)
46:-
Mamma, pappa, barn (pocket)

Mamma, pappa, barn

Carin Gerhardsen (pocket)
42:-
Paganinikontraktet (kartonnage)

Fler böcker inom

  • Titel: Paganinikontraktet
  • ISBN: 9789100126704
  • Förlag: Albert Bonniers Förlag
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hc
  • Antal sidor: 561
  • Vikt: 680 g
  • Höjd: 220 mm
  • Format: Kartonnage