Status : vägen till lycka
(inbunden)av Marie Söderqvist Tralau
(1 recension) Bloggar Se bokvideo
- Format:
- Inbunden Finns även som pocket.
- Utgiven:
- 2009-09-09
- Språk:
- Svenska
Jakten på status är en medfödd, biologisk drift. Den är inte något dåligt utan snarare en drivkraft för att förbättra både den egna situationen och samhället i stort. Och undersökningar har visat att status är samma sak för så olika grupper som till exempel fängelsekunder och verkställande direktörer. Författarnas tes är att status är något positivt: det är till och med vår starkaste drivkraft!
Marie Söderqvist är krönikör och debattör i bland annat Expressen och är en av grundarna av United Minds. David Eberhard är överläkare i psykiatri och författare till I trygghetsnarkomanernas land samt Ingen tar skit i de lättkränktas land.
Marie Söderqvist är krönikör och debattör i bland annat Expressen och är en av grundarna av United Minds. David Eberhard är överläkare i psykiatri och författare till I trygghetsnarkomanernas land samt Ingen tar skit i de lättkränktas land.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Svenska mord : märkliga mordfall ur den svenska kriminalhistorien (pocket) av Jan-Öjvind Swahn | |||
|
Pris för båda:
118:-Köp
|
Kundrecensioner
Det finns 1 recension av boken Status : vägen till lycka.
Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".
Bok med en cynisk människosyn
2010-09-03 Caroline
En bok som ser väldigt spännande ut på omslaget, men tyvärr är väldigt slarvigt skriven och saknar djupare substans. Till skillnad från andra böcker i ämnet förespråkar författaren att vi ska sträva efter status och att det är enda sättet att uppnå lycka. Kan vara intressant att läsa om man vill förstå hur de i "statussnurran" tänker, men man riskerar att bli nedstämd när man inser att det faktiskt finns människor som inte ens skäms över att förespåka statushets, utan snarare tycker att status är allt.