Människor helt utan betydelse
(pocket)av Johan Kling
Människor helt utan betydelse är en vemodig berättelse ur Stockholms medievärld och ett mikroskopiskt utforskande av vad som rör sig i huvudet på en person under en dag. Med sin författardebut har Johan Kling skrivit en sekelslutsroman för vår egen tid.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann (pocket) av Jonas Jonasson | |||
|
Pris för båda:
82:-Köp
|
Kundrecensioner
150 sträcklästa sidor
2010-12-16 Anna
Det är intressant med böcker där det händer väldigt lite, men som man ändå vill sträckläsa. Händelselösheten är vad som gör "Människor helt utan betydelse" av Johan Kling så bra. Flickvännen har kommit hem till Stockholm från en resa, men inte hört av sig. Huvudpersonen ägnar en stor del av romanens enda dygn åt att analysera det. Möten med andra människor sker främst genom dialoger, men det mesta av händelserna utspelar sig i huvudpersonens tankar. Människor helt utan betydelse är ungefär 150 sidor i pocketversionen och går väldigt snabbt att läsa. Jag tänker att den skulle passa utmärkt att läsa under en resa som är några timmar lång.
Melankoli i somrigt Stockholm
2010-07-16 Henrik Lundin
Vackert, vemodigt och fängslande om en dag i Stockholm i slutet av 1900-talet. Huvudpersonen, en kille i mediebranchens utkant, vandrar vilsen och viljelös omkring i den sommarheta huvudstaden. Den livsleda och melankoli som förekom i många romaner vid slutet av 1800-talet ( fin de siecle) återkommer här i modern tappning. En Hjalmar Söderberg för nutidsmänniskan?
Mycket bra o suggestiv
2010-06-07 Anne
Denna Stockholmsskildring av en kille i mediabranschen vars karriär kanske inte riktigt går som man kunde önska är fantastiskt bra och välskriven. Tät, närvarande, exakt och suggestiv. Rekommenderas varmt för alla som någon gång vandrat varma stadsgator i väntan på något annat, något bättre.
Betyg: 3.
2010-03-20 Britt-Marie "Bim" Kullin
En tunn bok, (ca 150 sidor), som gick mycket snabbt att läsa ut. Den var lite annorlunda och speciell. Men den var bra, och hade en skön känsla och stämning i sig. Jag skulle gärna läsa fler böcker av debutanten Johan Kling. Och jag kan rekommendera den här.