Ett litet snedsprång

av Denise Rudberg

Bloggar       Se bokvideo
Format:
Inbunden
Finns även som pocket, e-bok, storpocket, mp3-bok och ljudbok (cd-skiva). Visa alla
Utgiven:
2010-08-02
Serie:
Marianne Jidhoff (del 1)
Språk:
Svenska
Elegant crime kallar Denise Rudberg sin nya genre. Det är kriminalhistorier i överklassmiljö, med tjusiga middagar, designerkläder och lätt uttråkade hemmafruar på vift i Djursholm. Miljön känns igen från hennes tidigare böcker, och den rymmer allt som behövs för att skapa en spännande historia - makt, pengar, flärd och dekadens.

Marianne Jidhoff, 55 år, åklagarsekreterare och nybliven änka, blir efter sin mans död övertalad att återvända till sitt arbete. En finansman blir mördad utanför sin våning på Östermalm, och Marianne får ta sig an fallet. Brottet visar sig ha kopplingar till en märklig och sluten verksamhet som drivs i det tysta. En verksamhet dit bara de som är beredda att betala dyrt för sig har tillträde och får leva ut sina allra hemligaste fantasier.

Detta är upptakten till den första i en svit kriminalromaner i serien med överklasskvinnan Marianne Jidhoff och människorna omkring henne i centrum. Det är stilfullt, elegant och spännande.

Passar bra ihop

Ett litet snedsprång + Två gånger är en vana
De som köpt den här boken har ofta också köpt Två gånger är en vana (inbunden) av Denise Rudberg
Pris för båda:
336:-Köp

Fler böcker av Denise Rudberg

Två gånger är en vana (inbunden)
Baristas : första boken (inbunden)
Tillsammans : tredje boken (inbunden)
Tillsammans (inbunden)

Två gånger är en vana

Denise Rudberg (e-bok)

Baristas : första boken

Denise Rudberg (pocket)

Tillsammans : tredje boken

Denise Rudberg (pocket)

Tillsammans

Denise Rudberg (pocket)
150:- Visa
43:- Köp
49:- Köp
43:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 5 recensioner av boken Ett litet snedsprång. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

En i mängden av svenska deckare

Jag hade höga förväntningar på boken då den skulle skapa en ny genre: chic-lit och deckare, men tyvärr blev jag besviken för det är en deckare i mängden. Den skiljer inte ut sig från de andra svenska deckarna vare sig i intrigen eller i chic-liten .Om man vill ha underhållning för stunden är Ett litet snedsprång är lättläst alternativ.

En deckare i mängden

Huvudpersonen i boken är 55-åriga Marianne Jidhoff som nyss blivit änka och jobbar som åklagarsekreterare. Hon får chansen att vara med och lösa två mord. Författaren har sagt att hennes deckare skiljer sig från andras därför att handlingen utspelar sig i lyxiga miljöer. Tyvärr känns inte miljöerna särskilt lyxiga. Så tyvärr. Denises bok är som vilken annan deckare som helst. Plus: Att författaren känner till Stockholm och vet vad som gäller där. Minus: Huvudpersonen Marianne är svår att lära känna. För att vara en deckare är boken inte alls speciellt spännande. En bok som underhåller för stunden.

Glad överraskning som ger mersmak!

Har tidigare läst/försökt läsa Denise Rudbergs vuxenböcker och varit måttligt imponerad. Jag har upplevt dem som pratiga och klyschiga, med genomgående feta behov av redigering. Så fick jag "Ett litet snedsprång" i julklapp och började läsa i brist på annat. Vilken tur - jag blev helt fångad på bara några sidor. Boken har ett bra berättartempo, roliga miljöer, trovärdiga personteckningar och är både läcker och "lagom" spännande med snygga cliffhangers som gör mig förväntansfull inför nästa del. Rekommenderas varmt som mysläsning med guldkant för julens soffhörna.

Betyg: 4,5.

Denise Rudberg är en av mina favoritförfattare, och jag har läst alla hennes tidigare böcker. Dom fyra stycken ungdomsböckerna som hon har skrivit, har jag tyckt varit bra, och dom sex stycken chic litt-böckerna som hon har skrivit, har jag tyckt varit mycket bra. Nu har hon skapat en ny genre: "Elegant Crime". Och det kan man väl säga är en blandning av chic litt-roman och kriminalroman. Jag tycker verkligen att Denise Rudberg har lyckats med sin nya genre. För mig, som älskar svenska kriminalromaner, och också älskar svensk chic litt, så är det här ju en perfekt genre. Denise planerar en hel serie med böcker, och det ser jag verkligen fram emot, för den här första boken var mycket, mycket bra. Huvudpersonerna var härliga karaktärer som jag verkligen vill läsa mer om. Själv mordfallen i boken var bra skildrade och absolut inte förutsägbara. Och det var härliga miljöer. Så jag kan verkligen rekommendera boken till alla. Och jag ser redan fram emot nästa bok i serien.

Denise Rudbergs nya kriminalroman i överklassmiljö

En ny roman av Denise Rudberg, även med en ny genre. En trevlig spänningsroman utan otäcka beskrivningar av de bestialiska morden. Denise Rudberg berättar ändå med spänning och på sitt vanliga underbara och trevliga berättarsätt. Det gör denna roman riktigt spännande. Denise Rudberg beskriver både karaktärer och miljöer på ett ypperligt sätt, precis som hon alltid gör. Hon visar att en kriminalroman inte behöver beskriva hemska mord ingående för att vara spännande.

Bloggat om Ett litet snedsprång

Bokvideo

Övrig information

De som köpt "Ett litet snedsprång" har även köpt:

Paganinikontraktet (inbunden)

Paganinikontraktet

Lars Kepler (inbunden)
182:-
Eldvittnet (inbunden)

Eldvittnet

Lars Kepler (inbunden)
169:-
Den farliga leken (inbunden)

Den farliga leken

Mari Jungstedt (inbunden)
182:-
Tusenskönor (pocket)

Tusenskönor

Kristina Ohlsson (pocket)
39:-
Livet deluxe (inbunden)

Livet deluxe

Jens Lapidus (inbunden)
190:-
Ett litet snedsprång (inbunden)

Fler böcker inom

  • Titel: Ett litet snedsprång
  • ISBN: 9789113025438
  • Förlag: Norstedts
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hc
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 320
  • Vikt: 720 g
  • Höjd: 230 mm
  • Format: Inbunden