Jag är både listig och stark

av Olle Ljungström, Elin Fredrikson

Bloggar      
Format:
Inbunden
Utgiven:
2011-08-23
Språk:
Svenska
Få svenska artister är så dyrkade som Olle Ljungström. Hans fans är trogna år efter år, och som sångare och textförfattare har han påverkat och inspirerat svenska musiker under flera decennier.

I Jag är både listig och stark framträder Olle Ljungström i helfigur - som musiker och som privatperson. Här skildras hans liv, från uppväxten i Stockholms skärgård till dagens tillvaro på landsbygden i Västergötland. Han berättar själv, naket och rakt på sak och med omisskännligt olleljungströmska formuleringar, om tiden med Reeperbahn och om solokarriären, turnéerna, missbruket och konsten. Från musikkarriärens start i tonåren och medverkan i kultförklarade ungdomsfilmen G till samarbetet med Heinz Liljedahl och det hyllande nittiotalet. 2008 valde ett gäng svenska musiker - till exempel Eric Gadd, Jocke Berg och Tomas di Leva - att göra en hyllningsskiva till Olle Ljungström där de spelat in hans låtar. Plattan blev en succé. 2009 visades En film om Olle Ljungström, en film som berörde även långt utanför fanskaran.

Olle Ljungström är en välkänd och hyllad profil i musik-Sverige, och har en särställning i vår musikflora. I Jag är både listig och stark kommer vi Olle nära, både genom hans ord, hans konst och hans musik. Journalisten Elin Fredrikson har varit skribent, och ett stort antal vänner, till exempel Anna Ternheim, Ernst Billgren och Michael Nyqvist, har dessutom bidragit med tankar kring och bilder av möten med honom.
Boken är rikt illustrerad med fotografier av världskända fotografen Pieter Ten Hoopen och illustrationer och konstverk av Olle Ljungström själv. Dessutom medföljer en dvd med nyinspelade versioner av nio låtar med video art.

Passar bra ihop

Jag är både listig och stark + Jag är Zlatan: Zlatans egen berättelse
De som köpt den här boken har ofta också köpt Jag är Zlatan: Zlatans egen berättelse (inbunden) av Zlatan Ibrahimovic, David Lagercrantz
Pris för båda:
404:-Köp

Fler böcker av författarna

Framtiden har redan varit här, hejat och passerat (inbunden)

Framtiden har redan varit här, hejat och passerat

Petra Jankov Picha, Ellen Andersson, Andreas Ekström, Elin Fredrikson, Johan Lif (häftad)
142:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Jag är både listig och stark - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om Jag är både listig och stark

De som köpt "Jag är både listig och stark" har även köpt:

Just kids (pocket)

Just kids

Patti Smith (pocket)
47:-
Gustavs grabb (inbunden)

Gustavs grabb

Leif G W Persson (inbunden)
191:-
Boken om mig själv (inbunden)

Boken om mig själv

Kajsa Grytt (inbunden)
157:-
Livet (pocket)

Livet

Keith Richards (pocket)
42:-
Jag är både listig och stark (inbunden)
  • Titel: Jag är både listig och stark
  • ISBN: 9789113031828
  • Förlag: Norstedts
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Ijz Ljungström, Olle
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 216
  • Vikt: 1760 g
  • Höjd: 328 mm
  • Format: Inbunden