Siri
av Lena Einhorn
- Format:
- Inbunden
- Utgiven:
- 2011-07-21
- Språk:
- Svenska
Hemmet är vackert, vänkretsen stor och spirituell, maken den finaste som går att föreställa sig, och dottern en ljuvlig liten varelse. Hur kan man då inte vara tillfreds?
"Mamma, jag är inte skapad för ett stilla hem med frid och rosendoft! Jag behöver strid för att bli lycklig!" Så förklarar friherrinnan Siri Wrangel, ett år efter mötet med författaren August Strindberg, för sin förkrossade mor sitt plötsliga uppbrott från man och barn och allt vad konventioner heter. Siri vill bli aktris, det har alltid varit hennes brinnande önskan, ända sedan hon var ett litet barn som tillsammans med sina väninnor gjorde små uppträdanden i Tapetsalen på gården Jackarby, i Finland. Men en friherrinna, till råga på allt gift med en kapten i gardet, kan förstås under inga omständigheter stå på en scen.
Siri lämnar verkligen allt för att gå in i ett nytt äktenskap, och ett helt nytt liv. Hon välkomnas i Augusts konstnärskretsar och lyckas skaffa sig en skådespelarkarriär med debut och anställning på nationalscenen Dramaten. Men moderns bifall får hon aldrig. Och vad beträffar "strid" ska Siri snart få mer än hon rimligtvis kan ha önskat sig.
Lena Einhorn skildrar en stark och livsbejakande kvinna som vågar bryta mot sin tids, och framför allt sin omgivnings, sociala regler. Men äktenskapet med Strindberg ska till slut komma att bli hennes olycka. I romanen löper två parallella tidsplan, ett som skildrar nyförälskelsen och ett med utgångspunkt i den uppslitande skilsmässan från Strindberg, där väninnan Marie David spelar en viktig roll. Dessa två spår vrider sig mot och runt varandra till den avgörande punkt där allt går samman och slits sönder på samma gång.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Spill : en damroman (inbunden) av Sigrid Combüchen | |||
|
Pris för båda:
228:-Köp
|
Fler böcker av Lena Einhorn
Om StrindbergLena Einhorn (inbunden) |
ÅterblickLena Einhorn (inbunden) |
Vad hände på vägen till Damaskus? : på spaning efter...Lena Einhorn (pocket) |
Ninas resa - En överlevndadsberättelseLena Einhorn (pocket) | |||
| Ordinarie pris: 326:- | Ordinarie pris: 38:- | |||||
|
239:- Köp
|
161:- Köp
|
25:- Köp
|
44:- Köp
|
Kundrecensioner
Siri von Essens liv med August Strindberg
2011-08-15 Kristina Simar
En underbart skriven roman av Lena Einhorn. Jag älskade även hennes bok Ninas resa. Författaren skriver mycket poetiskt och språket är vackert och lagom svårt. Gestaltningarna är utmärkta, så jag kan se karaktärerna och miljöerna framför mig. Det blir en resa tillbaka till 1800-talet. Jag har inte läst särskilt mycket av August Strindberg, men visste att Siri von Essen var hans första hustru. Mycket mer om deras liv tillsammans har jag inte läst om. Därför var detta en lärorik bok som föll mig i smaken, just för att lära mig mera om August Strindberg, som är en författare som gått till historien, kändes det mycket intressant att ta del av deras liv tillsammans. Som ett litet tillägg kan jag berätta att min farmor och farfar var och såg på hans begravning. Något som min farmor ofta berättade för mig när jag var liten. Det var tydligen en stor upplevelse för henne, just för att han blev en stor författare som hon följde så länge hon levde.