Om jag var din hemmafru : eller hur man får en vardag att smaka som en lördag

av Lotta Lundgren

Bloggar       Se bokvideo
Format:
Inbunden
Utgiven:
2011-03-02
Språk:
Svenska
Lotta Lundgren är stjärncopywritern som hoppade av reklambranschen för att skriva om mat, prata om mat och laga mat på heltid. Våren 2010 kunde man bland annat se henne som programledare i SVT:s TV-serie Landet Brunsås.

"Jag är en lat kvinna som älskar beröm, två utmärkta egenskaper när man skapar recept. Det ska gå någorlunda snabbt, det ska vara enkelt, ingrediensförteckningen ska vara kort och det ska vara så gott att man vill äta det en gång i veckan. Jag är inte fostrad i ett restaurangkök och det märks. Mitt ideal är mat som smakar väldigt mycket mer än den kostat i termer av tid, ansträngning och pengar. Mat som får en torsdag att smaka som en lördag."

Passar bra ihop

Om jag var din hemmafru : eller hur man får en vardag att smaka som en lördag + Enklare bröd : recept på knådfria bröd med och utan surdeg
De som köpt den här boken har ofta också köpt Enklare bröd : recept på knådfria bröd med och utan surdeg (inbunden) av Martin Johansson
Pris för båda:
380:-Köp

Fler böcker av Lotta Lundgren

Jordens bästa käk : en gård, tre kockar och en massa recept (inbunden)

Jordens bästa käk : en gård, tre kockar och en massa...

Lotta Lundgren, Maximillian Lundin, Isak Wiig (inbunden)
211:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av boken Om jag var din hemmafru : eller hur man får en vardag att smaka som en lördag. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Lotta du är min idol!

Shit vilken bok! Jag och min man läser numera högt för våra gäster. Alla skrattar vi så vi gråter! Bästa avsnittet är det om barnkalaset, med alla namn... jisses! Jag skulle ge denna boks som "gåbortspressent" till alla som inte hade den, om jag hade råd! Tack Lotta!

Tusen tack Lotta!

Denna fantastiska bok är det trevligaste som jag har i min kokbokssamling. Lotta har ett otroligt roligt språk och bjuder på sig själv och sitt mattrolleri. Den öppna lasagnen är en höjdare!

Om jag var din hemmafru

Helt underbar bok med fantastiska bilder! Trodde aldrig jag skulle skratta så mycket åt att läsa en kokbok. Läsaren fångas redan på sid 5, utav mailkorrespondensen mellan förläggare och författare, sen kan man inte sluta läsa....förvånas och skratta. Jag jagar min man för att läsa högt och maratonloppet slutar med att han fortsätter läsa för mig. En kokbok med en mycket stor portion Humor. Tack Lotta Lundgren och Johanna Kullman på Norstedts (som vågade :-)

Bloggat om Om jag var din hemmafru : eller hur man får en varda...

Bokvideo

De som köpt "Om jag var din hemmafru : eller hur man får en vardag att smaka som en l..." har även köpt:

Korv : den godaste korven stoppar du själv - redskap, råvaror, teknik (kartonnage)

Korv : den godaste korven stoppar du själv - redskap...

Kristofer Franzén (kartonnage)
169:-
Systrarna Eisenmans mingelmat : 565 snittar, snacks & smårätter (inbunden)

Systrarna Eisenmans mingelmat : 565 snittar, snacks ...

Lisa Eisenman Frisk, Monica Eisenman (inbunden)
217:-
Matmolekyler : kokbok för nyfikna (inbunden)

Matmolekyler : kokbok för nyfikna

Lisa Förare Winbladh, Malin Sandström (inbunden)
149:-
Hello cupcake! (inbunden)

Hello cupcake!

Leila Lindholm (inbunden)
129:-
Om jag var din hemmafru : eller hur man får en vardag att smaka som en lördag (inbunden)

Fler böcker inom

  • Titel: Om jag var din hemmafru : eller hur man får en vardag att smaka som en lördag
  • ISBN: 9789113034263
  • Förlag: Norstedts
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Qcaa
  • Medarbetare: Bergström, Pelle (foto)
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 179
  • Vikt: 1246 g
  • Höjd: 283 mm
  • Format: Inbunden