• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Nyheter
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

10% studentrabatt med kod TERM26

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare

    Mina sidor

      Hjälp

      • Kundservice
      • Vanliga frågor och svar
      • Frakt och leverans
      • Retur vid ångerrätt
      • Reklamera vara
      • Betalning
      • Köpvillkor
      • Allmänna villkor
      • Information om webbplatsens tillgänglighet

      Om Bokus

      • Om oss
      • Pressrum
      • För studenter
      • För företag
      • För bibliotek och offentlig verksamhet
      • För leverantörer
      • Hållbarhet

      Populärt

      • Aktuella erbjudanden
      • Presentkort
      • Studentlitteratur
      • Nya böcker
      • Topplistor
      • Signerade böcker
      • Engelska böcker

      Inspiration

      • Boktips
      • BookTok
      • Populära bokserier
      • Barnbokskaraktärer
      • Populära författare
      Logotyp för Bokus
      Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
      bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
      Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)
      1. Skönlitteratur
      2. Romaner

      Innan floden tar oss

      AvHelena Thorfinn

      Pocket, Svenska, 2012

      99 kr

      Skickas . Fri frakt över 249 kr.

      Fler format och utgåvor

      E-bok

      99 kr

      Ljudbok

      169 kr

      Beskrivning

      Sofia och Janne packar väskorna för att bosätta sig utomlands. Sofia har höga ambitioner för sitt nya jobb som biståndschef på svenska ambassaden i Dhaka, huvudstaden i Bangladesh. Janne ställer motvilligt in sig på att vara medföljande man och ta hand om hem och barn.

      Samtidigt mördas en ung kvinna, Mukta, av sin man i en liten by långt ute på landsbygden. Hennes småsystrar flyr till Dhaka för att undvika att giftas bort med åldrande män.

      Mötet med verkligheten i Dhaka blir lika omtumlande för svenska Sofia och Janne som för flickorna från byn och deras tillvaro vävs snart samman med de unga systrarnas. Deras förutsättningar är helt skilda men var och en drivs av sin övertygelse, sina mål och drömmar. Sofia stöter snart på hinder i sitt arbete med jämställdhetsfrågor och byflickorna upptäcker att de kan tjäna egna pengar.

      Berättelsen synliggör en värld med festande diplomater, magra textilarbetare och svenska småbarnsfamiljer. En värld där karriärister och idealister samsas runt samma pool och där terrorism och tennismatcher präglar vardagen.

      Innan floden tar oss är en roman som doftar och stinker, sprakar av färg, brusar av liv och tar oss till platser och händelser i en myllrande fart. Med samma närvaro och humor skildras svenskarnas försök att göra gott och vara politiskt korrekta som de bangladeshiska byflickornas drömmar och vägval. En vid, stark och spännande skildring som på samma gång berör angelägna och svåra frågor som de mer vardagliga.

      Produktinformation

      • Utgivningsdatum:2012-11-08
      • Mått:110 x 178 x 27 mm
      • Vikt:239 g
      • Format:Pocket
      • Språk:Svenska
      • Antal sidor:440
      • Upplaga:1
      • Förlag:Norstedts
      • ISBN:9789113047843
      • Miljömärkning:FSC

      Utforska kategorier

      • Romaner inom Skönlitteratur

      Betyg & recensioner

      4/5
      1. 4/5

        Mycket bättre än jag väntat mig!

        Wow! Det tog ett tag innan jag vågade mig på att börja läsa denna boken - jag var rädd att den skulle vara tungläst och med alldeles för mycket politik. Men vilken härligt bubblande, levnadsglad och komplicerad bok det visade sig vara! Jag har själv jobbat på eller nära ambassadsnivå så känner igen svårigheterna och gråzonerna och rivaliteten och diplomatin. Viljan att göra rätt som visar sig vara mycket lättare sagt än gjort när man väl börjar. Menlösa diplomater som sitter och pöser i sin egen viktighet osv osv. Vad gäller persongalleriet tyckte jag det var en härlig blandning av väldigt olika personligheter och även om han inte var en speciellt trevlig person älskade jag ambassadör Mobergs språkkärlek, som han delar med mig. Allt som allt, en bok som fick mig att tänka till och som jag varmt kan rekommendera!

        -

        13 april 2018
      2. 5/5

        Modig!

        Mycket bra aktuell bok. Perspektivet med bidrag från I-länder till U-länder är en viktig i samhällsfråga, framförallt för att belysa att kulturerna krockar!

        Catarina B

        27 mars 2018
      3. 5/5

        Aktuell

        Engagerande, kvinnors situation, speciellt med tanke på idag och i Islams påverkan. Varför köpa kläder från länder, där kvinnornas situation, är rent katastrofal. Kulturkrockar-människosyn.mm

        Yvonne

        05 juli 2017
      4. 1/5

        Tråkig och beskäftig.

        Boken hade varit bättre om den hade varit 250 sidor och författaren inte varit så ivrig att visa hur påläst hon är. Tyvärr. Ämnet är intressant. Har själv bott i landet under några år, och känner igen mig - men det är för omständligt beskrivet.

        Sara

        12 augusti 2015
      5. 5/5

        En rapport från bistondarbetarens viktiga arbete

        En mycket tankeväckande och viktig bok. man lär känna folk som lever på riktigt och deras vilkor. Kan tillväxten vara viktigare än en människa? Kan vi fortsätta att konsumera billiga gläder och skor med god samvete efter att läst detta tankeväckade bok?

        Maja G

        10 mars 2015
      6. 5/5

        Innan floden tar oss.

        Boken är över 400 sidor men trots det svår att lägga åt sidan. Den engagerar, fick mig att tänka efter ordentligt hur vi har det i dag. Jag har köpt flera ex för att ge bort till vänner. och har själv läst boken två gånger. Innan floden tar oss blev årets bok för mig 2014.

        Maggan

        18 februari 2015
      7. 4/5

        Sträckläsning

        När man vet att författaren varit på plats och sett detta med egna ögon känns det som en extra viktig bok för alla människor som handlar kläde på HM och Kapp Ahl. Samtidigt som det är en spännande bok med en handling som fastnar. Rekommenderas varmt

        Monika L

        26 januari 2015
      8. 4/5

        Välskriven bok

        Välskriven bok med parallella historier som vävs samman. Helena Thorfinn har ett väldigt bra språk. Bra debutroman i spännande miljö.

        Marianne A

        07 november 2014
      9. 5/5

        Läs!

        Har tänkt mycket på den här boken sen jag läste den, slukar många böcker och många försvinner snabbt ur minnet, men den här boken sitter kvar. Absolut läsvärd!

        /Susann

        17 mars 2014
      10. 5/5

        Bra bok!

        Intressant och bra bok som tar upp viktiga miljö- och rättvisefrågor i ett skönlitterärt sammanhang. Tankeväckande! Rekommenderas varmt. Jag hoppas det blir en fortsättning.

        Åsa A

        24 februari 2014
      11. 3/5

        Intressant och underhållande, jag saknade boken när jag hade läst klart. Särskild systrarnas öde berörde. Men för omständigt och övertydligt.

        Gerda

        30 november 2013
      12. 2/5

        Lite långtråkigt och i mellanåt "rörig" om man inte känner till hur biståndsprogram/organisationer "funkar" utomlands men man kan ju inte sluta undra om det i verkligheten är som boken beskriver, vilket i så fall är fruktansvärt.

        Helena

        28 november 2013
      13. 4/5

        Vi har bestämt att ha boken i Karlskoga-Degerfors FN-förenings Cirkel där vi läser om stora frågor om vår värld. Just nu om kvinnors situation på olika platser i världen Vi är för närvarande sju personer i cirkeln. Cirkel har träffar var fjortonde dag så det kommer att ta en tid innan boken är genomläst. Men naturligtvis tror vi att vi valt en bok som åtminstone är mycket bra.

        Siv K

        15 oktober 2013
      14. 5/5

        Sjukt bra bok! En intelligent, tänkvärd och mycket underhållande sak som utspelar sig i Bangladesh. Läsläs! Jag väntar redan med spänning på Helan Thorfinns nästa bok.

        Kris

        26 september 2013
      15. 4/5

        Verkligen en bok att rekommendera! Den är så fint beskrivande så det känns nästan som man befinner sig på plats där i Dhaka. Det är så man känner dofterna och hör ljuden etc. Läs den!

        BettanBoop

        23 september 2013
      16. 4/5

        Utomordentligt skriven bok som berör problematiken på området väl. Har själv ett flerårig erfarenhet från liknande situationer och det som då uppstår i och ibland människor.

        Martin W

        26 augusti 2013
      17. 5/5

        Fantastisk bok om en obehaglig sanning

        Från hjälparbetarnas tillvaro kring poolpartyn till textilarbetarnas stenhårda vardag utan sentimentalitet och utan att någonsin väja för det fruktansvärda. Årets bästa bok. Läs den.

        Yvonne

        21 augusti 2013
      18. 5/5

        Har själv varit i Dhaka och det stämde så bra. Intressant också med synen på bistånd och vilken okänd värld detta är.

        Inger L

        07 juni 2013
      19. 2/5

        Upplevde den som långtråkig, även om den är en bit av dagens sanning. Orkade inte riktigt hänga med i alla händelser och namn.

        Gudrun

        06 juni 2013
      20. 4/5

        Jaha, så fick man hetsa upp sig lite. Ingen rolig läsning men otäckt sann(troligtvis) med tanke på att det alldeles nyss rasat en textilfabrik i just Dhaka, huvudstaden i Bangladesh. Helenas huvudperson, Sofia, tar ett jobb som biståndschef på svenska ambassaden i Dhaka. Inget blir liksom vad de tänkt sig varken med egna familjen eller med jobbet. Många jobbar sedan länge på ambassaden och vill inte tappa privilegier eller bli obekväm då Sofia presenterar sin plan för jämställdhetsarbete och satsning på att synliggöra kvinnorna i Bangladesh. Många ömma tår trampas på och mutor skall vi inte bara tala om. Parallellt med Sofia får vi följa de tre systrarna Mukta, Nazrin och Mina. Mukta är anledningen till att de två yngre systrarna flyr från landet till huvudstaden för att tjäna ihop pengar till egen hemgift, till slut möts dessa två världar, ganska abrupt och klart. Hur sant är detta? Troligtvis inte alls långt från sanningen. Ju pengar man har desto mer kan man få. Ju rikare man är desto lättare är det att dölja mutorna om man mutar revisorerna, för fattiga är det sämre. Huja, det var en jobbig men bra läsning.

        Hobbybibliotekarien

        18 maj 2013
      21. 3/5

        Boken "Innan floden tar oss" var lärorik och engagerande om bengalernas fattigdom och livsvillkor. Kontrasten var stor till de europeiska diplomaterna och biståndsarbetarna, men just konstrasten gjorde att berättartekniken fungerade mycket bra. Boken har verkligen känts aktuell på sistone då en stor textilfabrik i Dhaka rasade med nästan 1000 döda som följd. Man hoppas extra mycket just nu på förändringar i ett av världens fattigaste länder. Vi västerlänningar har en del att fundera på och mycket på våra samveten! Intressant också med den komplexa problematiken med biståndsarbete i fattiga länder.

        Gunbritt E

        14 maj 2013
      22. 4/5

        En härlig bok (Innan floden tar oss) som tydliggör problemen med svårigheten med att anpassa sig till ett liv i ett land fullt av korruption och fattigdom samtidigt som kontrasterna mellan livet för biståndsarbetare och fattiga flickor från landet belyses på ett helt fantastiskt sätt. En fin balans med mycket känslor invävda. Hoppas Helena Thorfinn skriver fler böcker.

        Carin F

        08 maj 2013
      23. 2/5

        Det bästa är berättelsen om de två systrarna, den känns mest berörande, ambassadlivet är rätt tråkigt att läsa om. Förutsägbart.

        Ingrid.Mariann

        02 maj 2013
      Hoppa över listan

      Mer från samma författare

      Helena Thorfinn - Den fjärde väninnan, Inbunden
      • -16%

      Den fjärde väninnan

      Helena Thorfinn

      Inbunden, 2026

      209 kr249 kr

      Helena Thorfinn - Den som går på tigerstigar, Pocket

      Den som går på tigerstigar

      Helena Thorfinn

      Pocket, 2018

      3,9 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(37)

      99 kr

      Helena Thorfinn - Den fjärde väninnan, E-bok
      • Nyhet

      Den fjärde väninnan

      Helena Thorfinn

      E-bok
      2026

      139 kr

      Helena Thorfinn - Den fjärde väninnan, Ljudbok
      • Nyhet

      Den fjärde väninnan

      Helena Thorfinn

      Ljudbok
      2026

      149 kr

      Helena Thorfinn - I munkens skugga, E-bok

      I munkens skugga

      Helena Thorfinn

      E-bok
      2021
      5,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(7)

      99 kr

      Helena Thorfinn - Den som går på tigerstigar, E-bok

      Den som går på tigerstigar

      Helena Thorfinn

      E-bok
      2017
      4,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(1)

      99 kr

      Helena Thorfinn - I munkens skugga, Ljudbok

      I munkens skugga

      Helena Thorfinn

      Ljudbok
      2022
      4,1 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(23)

      169 kr

      Helena Thorfinn - Den som går på tigerstigar, Ljudbok

      Den som går på tigerstigar

      Helena Thorfinn

      Ljudbok
      2017
      4,6 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(8)

      169 kr

      Hoppa över listan

      Du kanske också är intresserad av

      Francesca Giannone - Brevbäraren i Lizzanello, Pocket

      Brevbäraren i Lizzanello

      Francesca Giannone

      Pocket, 2026

      4,4 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(173)

      99 kr

      Helena Thorfinn - Den som går på tigerstigar, Pocket

      Den som går på tigerstigar

      Helena Thorfinn

      Pocket, 2018

      3,9 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(37)

      99 kr

      Karin Alfredsson - Smörblommor och sot, Inbunden
      • Nyhet
      Del 1

      Smörblommor och sot

      Karin Alfredsson

      Inbunden, 2026

      4,4 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(7)

      259 kr

      Helena Thorfinn - Den fjärde väninnan, Inbunden
      • -16%

      Den fjärde väninnan

      Helena Thorfinn

      Inbunden, 2026

      209 kr249 kr

      Helena Thorfinn - I munkens skugga, E-bok

      I munkens skugga

      Helena Thorfinn

      E-bok
      2021
      5,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(7)

      99 kr

      Helena Thorfinn - Den fjärde väninnan, Ljudbok
      • Nyhet

      Den fjärde väninnan

      Helena Thorfinn

      Ljudbok
      2026

      149 kr

      Claire Keegan - Antarctica, Inbunden

      Antarctica

      Claire Keegan

      Inbunden, 2025

      168 kr

      Helena Thorfinn - Den fjärde väninnan, E-bok
      • Nyhet

      Den fjärde väninnan

      Helena Thorfinn

      E-bok
      2026

      139 kr

      Anna Alemo - När vardagen knackar på, Pocket
      Del 2

      När vardagen knackar på

      Anna Alemo

      Pocket, 2023

      5,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(3)

      99 kr

      Helena Thorfinn - Innan floden tar oss, Ljudbok

      Innan floden tar oss

      Helena Thorfinn

      Ljudbok
      2013
      4,1 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(24)

      169 kr