Den andalusiske vännen

av Alexander Söderberg  (inbunden, 2012)

Pris:  187:-
Finns i lager. Skickas inom 1-2 vardagar.
Fri frakt vid beställning på minst 99 kr för privatpersoner i Sverige - Läs mer

Passar bra ihop

Den andalusiske vännen + Gideons ring
De som köpt den här boken har ofta också köpt Gideons ring (inbunden) av Carin Gerhardsen
Pris för båda:

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Den andalusiske vännen. Betygsätt och recensera boken du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Superbra, spännande, fart, det händer något hela tiden...

Superbra, spännande, fart, det händer något hela tiden - väntar på fortsättningen! Mycket trovärdig story - kanske är det så här det går till i den "undre" världen.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Väl värd att läsa

Enkelt lättförståeligt språk. Det är mycket mörka krafter i boken. Inga goda krafter finns som motverkar det onda. Jag fick mardrömmar av boken. Polisen som borde stå för den goda sidan var narkotikaberoende. Boken var otroligt spännande att läsa.
Det var misstänksamt att boken haft internationella framgångar i världen då den precis har kommit ut och författaren inte har skrivit något tidigare.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Fullträff!!

Jag läste att boken redan är en succé världen över och att filmrättigheterna är sålda. Detta gjorde mig misstänksam. Med ett visst mått av skepticism tog jag mig an boken.
Detta är en bra bok!! Min skepticism höll i sig några kapitel men sedan var jag fast. Sophie hamnar verkligen mitt i en enda stor kriminell röra. Hon är lite naiv och godtrogen (vem är inte det?), för visst ska man lita på polisen? Men jag blir smärtsamt medveten om att här är ingen att lita på. Jag gillar Sophie som jag tycker växer genom berättelsen. Boken har bra personbeskrivningar och språket är rappt. Boken är en riktig fullträff. Har allt som en spännande bok skall ha. Intressanta personer, ett språk som flyter, spännande intrig och den ger mig den där känslan "lämna-mig-ifred-jag, läser". Kom snart tillbaka Sophie!

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej
Den andalusiske vännen (inbunden)

Fler böcker inom

  • Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Serie: Sophie Brinkmann (del 1)
  • Antal sidor: 500
  • Utg.datum: 2012-04-23
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Norstedts
  • Dimensioner: 231 x 163 x 40 mm
  • Vikt: 820 g
  • SAB: Hc
  • ISBN: 9789113043623

Fler böcker av Alexander Söderberg

De vuurdoop / druk 1 (inbunden)

De vuurdoop / druk 1

Alexander Söderberg
Häftad
200:-

Bloggat om Den andalusiske vännen

Kunder som köpt boken köpte även:

Gideons ring (inbunden)

Gideons ring

Carin Gerhardsen
Inbunden
187:-
Två soldater (inbunden)

Två soldater

Roslund & Hellström
Inbunden
202:-
Till offer åt Molok (inbunden)

Till offer åt Molok

Åsa Larsson
Inbunden
207:-
Den sista akten (inbunden)

Den sista akten

Mari Jungstedt
Inbunden
207:-
Vattenänglar (inbunden)

Vattenänglar

Mons Kallentoft
Inbunden
207:-