Svantjuvarna

(inbunden)

av Elizabeth Kostova

(2 recensioner) Bloggar      
Format:
Inbunden
Utgiven:
2010-05-26
Språk:
Svenska
Skickas inom 7 vardagar
Reatitel 2012! Boken skickas tidigast 21/2.
59:- Boka

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

Efterlängtad återkomst av författaren till succéromanen Historikern

Andrew Marlow är en framgångsrik psykiater i Washington DC. Han lever ett ensamt, perfekt välordnat liv och delar sin tid mellan arbetet och sitt brinnande konstintresse. Hela hans tillvaro rubbas när han får den omsusade konstnären Robert Oliver som patient.

Oliver är karismatisk och oberäknelig, ett geni som ständigt skapar kaos och sviker alla i sin närhet. Efter ett psykiskt sammanbrott då han attackerade en impressionistmålning på National Gallery of Art togs han in för vård, men han vägrar att prata med sin psykiater.

Marlow är från början bara frustrerad, men snart fascinerad. Och till sist besatt av att hitta lösningen på sin patients gåta. Han söker svaren i Robert Olivers tidigare kärleksförhållanden, men den stora frågan är: Vem är kvinnan som alltid finns med på hans målningar?

Svantjuvarna är en oförglömlig roman om konst, besatthet och kärlek som överskrider alla gränser, en svindlande resa genom tid och rum.

"Svantjuvarna är en oförglömlig roman om konst, besatthet och kärlek som överskrider alla gränser, en svindlande resa genom tid och rum."

Webfinanser

"En spännande och mångbottnad roman om passion och förbjuden kärlek, med ett intressant persongalleri, fina miljöbeskrivningar och ett fenomenalt bra slut."

Allers

Passar bra ihop

Svantjuvarna + Strindbergs stjärna
De som köpt den här boken har ofta också köpt Strindbergs stjärna (inbunden) av Jan Wallentin
Pris för båda:
98:-Köp

Fler böcker av Elizabeth Kostova

The Swan Thieves (inbunden)
The Historian (inbunden)
La Historiadora (inbunden)
Der Historiker (inbunden)

The Swan Thieves

Elizabeth Kostova (häftad)

The Historian

Elizabeth Kostova (pocket)

La Historiadora

Elizabeth Kostova (häftad)

Der Historiker

Elizabeth Kostova (häftad)
111:- Köp
84:- Köp
181:- Köp
159:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av boken Svantjuvarna. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Betyg: Sådär

2010-07-30 LK

Jag älskade Kostovas första bok, Historikern, men denna lämnade mycket kvar att önska. Lite kiosklitteraturaktig på sina ställen. Helt okej som sommarläsning, dock!

Årets finaste roman

2010-07-16 Susanne

Svantjuvarna sväljer en. Berättelsen om konstnären som blir besatt och handgripligen försöker knivskära en tavla på museum. Om psykiatern som förtvivlat försöker förstå och hjälpa, men som istället dras in i en mycket större och djupare gåta. Om en annan konstnär över hundra år tidigare, som försöker förstå sitt öde. Och trots att det går långsamt framåt, Kostova skriver detaljerat, målande som de tavlor hon skildrar, så driver den på. Det blir alldeles vansinnigt spännande. Läs gärna mer på min blogg: http://blogg.bokus.com/je-suis-completement-amoureux/#more-5707

Bloggat om Svantjuvarna

De som köpt "Svantjuvarna" har även köpt:

Spill : en damroman (inbunden)

Spill : en damroman

Sigrid Combüchen (inbunden)
69:-
Smaken (häftad)

Smaken

Muriel Barbery (häftad)
155:-
Diktarfursten (inbunden)

Diktarfursten

Kathleen McGowan (inbunden)
177:-
Ett annat liv (pocket)

Ett annat liv

Per Olov Enquist (pocket)
44:-
Svantjuvarna (inbunden)

Fler böcker inom

  • Titel: Svantjuvarna
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789137135700
  • Förlag: Bokförlaget Forum
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hce
  • Originaltitel: The Swan Thieves
  • Översättare: Ann Björkhem
  • Antal sidor: 565
  • Vikt: 817 g
  • Höjd: 235 mm