Flickan från paradiset

av Agneta Sjödin

Bloggar      
Format:
Inbunden
Finns även som pocket, ljudbok (cd-skiva), e-bok och mp3-bok.
Utgiven:
2011-03-30
Språk:
Svenska
Alkemisten möter Marianne Fredriksson

Hittebarnet Yemen växer upp i oasen Paradiset, en plats präglad av trygghet och harmoni. Hon tar hand om sin fosterbror och mellan dem finns en kärlek och innerlighet som är få förunnad. Deras lycka gör fostermodern avundsjuk och hon säljer Yemen som brud till en resande handelsman. Yemen kan inte förhindra det som sker, och djupt sårad av moderns svek tvingas hon följa sin make till en annan oas.

Äktenskapet är brutalt. Tillvaron är torr och död som sanden i öknen. Det känns som om livet är slut, och Yemen förlorar all självkänsla och fylls av mörker.

Men en dag möter hon en främling vid brunnen. Betel väcker hennes nyfikenhet och förmår henne att söka inåt efter insikter om sig själv. Motvilligt erkänner Yemen att hon har låtit sig själv försvinna; att hon inte har haft mod att leva fullt ut. Det ger insikt om vad hon har gått miste om, och med Betels hjälp börjar hon förändras. Den värld han berättar om är fantastisk och främmande, men den klingar sant inom Yemen. Livet är kanske något helt annat än vad hon har trott? Långsamt upptäcker Yemen sin inre styrka och lär sig att älska sig själv.

Flickan från Paradiset är en sagoliknande och trösterik roman i Paulo Coelhos anda.

Passar bra ihop

Flickan från paradiset + Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
De som köpt den här boken har ofta också köpt Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann (pocket) av Jonas Jonasson
Pris för båda:
213:-Köp

Fler böcker av Agneta Sjödin

En av de tolv (inbunden)
En kvinnas resa (inbunden)
Vändpunkter : människor som vågat möta livet (inbunden)
Ett ljus i mörkret (inbunden)

En av de tolv

Agneta Sjödin (inbunden)

En kvinnas resa

Agneta Sjödin (pocket)

Vändpunkter : människor som vågat möta livet

Agneta Sjödin (inbunden)

Ett ljus i mörkret

Agneta Sjödin (inbunden)
156:- Köp
49:- Köp
150:- Köp
176:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av boken Flickan från paradiset. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

En bok som får dig att reflektera

Denna boken kändes först som en filosofisk ungdomsroman, en bok där författarinnan försök ta efter Paulo Coehlos böcker lite för mycket. Språket kändes lite konslat och dramatiskt. När jag dock hade läst lite mer fastnade jag för handlingen och här och var i kapitlen finns det små guldkorn, små stycken/meningar som får dig att tänka till och får dig att reflektera över din egen situation, ditt eget liv. Denna boken visade vara riktigt läsvärd!

Bloggat om Flickan från paradiset

De som köpt "Flickan från paradiset" har även köpt:

De målade grottornas land (inbunden)

De målade grottornas land

Jean M Auel (inbunden)
189:-
Dyngkåt och hur helig som helst (pocket)

Dyngkåt och hur helig som helst

Mia Skäringer (pocket)
43:-
En dag (pocket)

En dag

David Nicholls (pocket)
39:-
Sarahs nyckel (pocket)

Sarahs nyckel

Tatiana De Rosnay (pocket)
41:-
Ett ljus i mörkret (pocket)

Ett ljus i mörkret

Agneta Sjödin (pocket)
43:-
Flickan från paradiset (inbunden)

Fler böcker inom

  • Titel: Flickan från paradiset
  • ISBN: 9789137136608
  • Förlag: Bokförlaget Forum
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hc
  • Medarbetare: Timrén, Anders (form)
  • Antal sidor: 237
  • Vikt: 375 g
  • Höjd: 218 mm
  • Format: Inbunden