El Choco : svensken i Bolivias mest ökända fängelse

(inbunden)

av Markus Lutteman

(11 recensioner) Bloggar       Se bokvideo
Format:
Inbunden
Finns även som pocket.
Utgiven:
2007-03-01
Språk:
Svenska
27-årige Jonas Andersson från Kungälv hade i ett desperat försök att bli av med sina skulder erbjudit sig att göra en affärsresa till Bolivia. Han åkte fast på flygplatsen med nästan tre kilo kokain i väskorna och hamnade på det ökända fängelset El penal de San Pedro, 3 600 meter över havet i Bolivias huvudstad La Paz.
Jonas Anderssons första tid blev en kamp för livet. Men de kaotiska åren på San Pedro blev ironiskt nog också vändpunkten i hans liv. Det var här han slutade med droger, det var här han gifte sig och det var här han blev pappa för första gången.
El Choco är den fascinerande berättelsen om en svensk mans kamp för överlevnad i en galen och främmande miljö, om kärlek mot alla odds, och om ett land i uppror.
Markus Lutteman är nyhetsreporter på Svenska Dagbladet. El Choco är hans första bok.

Se en film om boken på Youtube >>

Fler böcker av Markus Lutteman

Det du inte såg (inbunden)
Utsatt : en berättelse om överlevnad, hopp och trettiofem år av längtan (inbunden)39%
El Choco : svensken i Bolivias ökända fängelse (inbunden)
El Choco (inbunden)

Det du inte såg

Patrik Sjöberg, Markus Lutteman (inbunden)

Utsatt : en berättelse om överlevnad, hopp och trett...

Markus Lutteman (pocket)

El Choco : svensken i Bolivias ökända fängelse

Markus Lutteman (ljudbok)

El Choco

Markus Lutteman (mp3-bok)
Ordinarie pris: 41:-
157:- Köp
25:- Köp
220:- Köp
126:- Visa

Kundrecensioner

Det finns 11 recensioner av boken El Choco : svensken i Bolivias mest ökända fängelse. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Rekommenderas!

2009-06-10 Vicki

Väldigt bra bok! Hade svårt att slita mig när jag väl börjat läsa den.

Fantastisk historia - läsvärd!

2008-10-31 Pernilla

Jag älskade allt med den här boken, språket, innehållet och historien. Däremot blev jag helt tom idag när jag läste ut den, har längtat efter att få fortsätta läsa och tänkt mycket på den emellanåt. Kan verkligen rekommendera den, det är inte ofta jag blir så fast i en bok.

Topp 5

2008-04-20 niclas

Mycket läsvärd bok. Lutteman skildrar Jonas öde på ett otroligt fängslande sätt. Att boken är fylld med bilder, kartor mm vilket gör det bara ännu mer spännande och ibland känns det som man är på plats hos Jonas i fängelset i Bolivia. Boken är lättläst och det finns ett bra flyt i texten som gör att man fastnar och har svårt att lägga den ifrån sig. Otroligt läsvärd!

Mkt läsvärd bok

2008-04-14 pendlaren som gärna läser på tåget

Absolut läsvärd, rekomenderas starkt. Intressant bok om hur det är att leva i ett fängelse i Bolivia, hur landet är uppbyggt på kokainhandel, mutor och allmän fattigdom. Läs den!

Jovars

2008-03-26 Jeppelino

Inledning spännande, slutet ännu mera spännande och hjärtgripande likaså. Sträckan mellan dessa två partier kändes som en lång transport (likvärdig dom återberättade bussresorna i boken) med ett fåtal intressanta incidenter. Jag var så tagen och gripen på slutet att jag fällde några tårar.

Bloggat om El Choco : svensken i Bolivias mest ökända fängelse

Bokvideo

Övrig information

"Jag är ledsen min vän", sa mannen och skakade lite sorgset på huvudet, "men jag tror inte du kommer att överleva här inne." 27-årige Jonas Andersson från Kungälv hade i ett desperat försök att bli av med sina skulder erbjudit sig att göra en affärsresa till Bolivia. Han åkte fast på flygplatsen med nästan tre kilo kokain i väskorna och hamnade på det ökända fängelset El penal de San Pedro, 3 600 meter över havet i Bolivias huvudstad La Paz. På San Pedro sitter stora knarkhandlare i rymliga tvåvåningsceller med eget kök och badrum, medan fattiga småtjuvar trängs med varandra i iskalla, små betongutrymmen på andra sidan väggen. Över 100 barn bor med sina fäder i cellerna och massor av människor hålls inlåsta i flera år utan att de har fått någon dom. Det finns inga lås på cellerna eller vakter på avdelningarna. Tillgången på kokain är obegränsad och nästan alla bär vapen. Jonas Anderssons första tid blev en kamp för livet. Han blev överfallen fler gånger än han kan minnas och tvingades bevittna hur flera fångar knivskars till döds eller torterades av andra fångar. Men de kaotiska åren på San Pedro blev ironiskt nog också vändpunkten i hans liv. Det var här han slutade med droger, det var här han gifte sig och det var här han blev pappa för första gången. El Choco är den fascinerande berättelsen om en svensk mans kamp för överlevnad i en galen och främmande miljö, om kärlek mot alla odds, och om ett land i uppror. För utanför murarna hade ursprungsfolken fått nog av politikernas svikna löften. Hundratusentals människor drabbade gång på gång samman i våldsamma strider med militär och polis, två presidenter vräktes ur sina stolar och till slut var den första indianen i Sydamerikas moderna historia på väg att nå den högsta makten.

De som köpt "El Choco : svensken i Bolivias mest ökända fängelse" har även köpt:

Ghost in the Wires (inbunden)

Ghost in the Wires

Kevin D Mitnick, William L Simon (inbunden)
186:-
Born to Run: A Hidden Tribe, Superathletes, and the Greatest Race the World Has Never Seen (häftad)

Born to Run: A Hidden Tribe, Superathletes, and the ...

Christopher McDougall (häftad)
123:-
Decoded (inbunden)

Decoded

Jay-Z (inbunden)
199:-
The 48 Laws of Power (häftad)

The 48 Laws of Power

Robert Greene (häftad)
161:-
El Choco : svensken i Bolivias mest ökända fängelse (inbunden)

Fler böcker inom

  • Titel: El Choco : svensken i Bolivias mest ökända fängelse
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789151848235
  • Förlag: Prisma
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Lz Andersson Jonas
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 395
  • Vikt: 700 g
  • Höjd: 240 mm