Lax och kyckling : lättlagat & kalasgott

av Kristina Eriksson

Bloggar      
Format:
Inbunden
Utgiven:
2012-01-30
Språk:
Svenska
Gott, nyttigt, lätt att variera, billigt, vardagsgott och festfint! Inte undra på att lax och kyckling hör till de mest populära råvarorna runt om i svenska hem ... Men ofta fastnar vi i gamla hjulspår, fast möjligheterna är oändliga!

Den här boken vill inspirera till nya, ljuvligt doftande och läckra rätter - både vardagsmiddagar, festmat och plock för alla tillfällen. Här finns typiska svenska smaker som dill, pepparrot och fläder, men också spännande ingredienser som granatäpple, chipotle, blodgrape, koriander, sesamolja och hemgjord cajunkrydda.

Lax har len och fyllig smak, den innehåller mycket vitaminer, nyttiga fetter och omega 3. Kyckling har ett ljust, magert, smakrikt och fantastiskt gott kött. Både lax och kyckling är användbara till så mycket. Här finns grytor, pajer, soppor, pytter, grillat, färsrätter, sallader, mackor, pastarätter, allt-iett-rätter, helstekt lax och kyckling och mycket mer.

Pröva den lena laxlasagnen med citron och spenat, de balsamicomarinerade kycklingbenen med fruktig couscous, de underbara kycklingbullarna i kokos- och tomatsås och pytten på varmrökt lax och sötpotatis. Och missa för allt i världen inte kycklingen i lergryta med katrinplommon och vitt vin, de ljuvligt möra coca-colamarinerade kycklinglårfiléerna eller den lättrimmade laxen med wasabi- och limesås.

Boken är indelad i tre avsnitt: Ett med vardagsmat, ett med lite festligare rätter och ett med en mix av bufférätter, förrätter, vickning och mellanmål. Det här är en receptskatt att verkligen använda, full av nya favoriträtter att återkomma till många år framöver!

Passar bra ihop

Lax och kyckling : lättlagat & kalasgott + LCHF-husmanskost : den goda vägen till hälsa och viktminskning
De som köpt den här boken har ofta också köpt LCHF-husmanskost : den goda vägen till hälsa och viktminskning (kartonnage) av Anna Hallén
Pris för båda:
260:-Köp

Fler böcker av Kristina Eriksson

Kanelbullar : och annat nybakat (inbunden)
Café Österlen (inbunden)
Förföriskt gott (inbunden)
Härliga pajer till middag & dessert (inbunden)

Kanelbullar : och annat nybakat

Kristina Eriksson (inbunden)

Café Österlen

Kristina Eriksson (kartonnage)

Förföriskt gott

Kristina Eriksson (kartonnage)

Härliga pajer till middag & dessert

Kristina Eriksson (inbunden)
105:- Köp
179:- Köp
133:- Köp
97:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Lax och kyckling : lättlagat & kalasgott - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om Lax och kyckling : lättlagat & kalasgott

De som köpt "Lax och kyckling : lättlagat & kalasgott" har även köpt:

LCHF för tjejer : supermaten på medelhavsvis (inbunden)

LCHF för tjejer : supermaten på medelhavsvis

Cathrine Schück, Lars-Erik Litsfeldt (inbunden)
189:-
Vår kokbok (inbunden)

Vår kokbok

Coop Provkök (inbunden)
246:-
Laga vilt : från skog och sjö (inbunden)

Laga vilt : från skog och sjö

Carina Brydling, Ulrika Brydling (inbunden)
137:-
Lax och kyckling : lättlagat & kalasgott (inbunden)

Fler böcker inom

  • Titel: Lax och kyckling : lättlagat & kalasgott
  • ISBN: 9789155257651
  • Förlag: Bokförlaget Semic
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Qcaak,Qcaal,641.66,641.692
  • Medarbetare: Clarén, Anna (foto)
  • Antal sidor: 128
  • Vikt: 620 g
  • Höjd: 267 mm
  • Format: Inbunden