Kundrecensioner
Det finns 1 recension av En dag i prinsessan Victorias liv. Betygsätt och recensera boken du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".
Linda S, mamma och lärare, 24 maj 2005
Den här boken är en vanlig barnbok om en ovanlig flicka. Viktoria är en skolflicka som går i en vanlig skola, med assistent. Mellan raderna får man veta vad downs syndrom egentligen och och vad det inte är. Vi har köpt boken och gett dem till kamrater till vår son (som har downs syndrom) och det har varit uppskattat. Det är inte bara barnen som får en inblick, deras föräldrar också.
Fler böcker inom
- Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 48
- Utg.datum: 2004-03-01
- Förlag: Bonnier Carlsen
- Illustratör/Fotograf: Lisen Adbåge
- Illustrationer: färgill.
- Dimensioner: 215 x 155 x 15 mm
- Vikt: 200 g
- SAB: Hc,u,Hcf
- ISBN: 9789163840821
Fler böcker av Petter Lidbeck
Den femte mannenPetter Lidbeck
Kartonnage
94:-
|
Den danske rånarenPetter Lidbeck
Kartonnage
94:-
|
Världens elakaste frökenPetter Lidbeck
Kartonnage
94:-
|
Det glömda brevetPetter Lidbeck
Kartonnage
99:-
|
Bloggat om En dag i prinsessan Victorias liv
Övrig information
Victoria, familjens prinsessa, berättar om en helt vanlig dag i sitt liv. Dagen då fröken Jeanette var ledsen, dagen med plånboken i badhuset och dagen då hon letade rätt på sin mammas borttappade förstånd. En varm och rolig berättelse om en flicka med Downs syndrom av Petter Lidbeck, en av våra mest lästa och omtyckta barnboksförfattare. Lisen Adbåge har gjort de uttrycksfulla färgillustrationerna.
