Hjälp, vem är jag?: Anteckningar från en terapi
av Caroline Af Ugglas, Ulf Karl Olov Nilsson
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Gustavs grabb (inbunden) av Leif G W Persson | |||
|
Pris för båda:
250:-Köp
|
Fler böcker av författarna
BarndomstolenUlf Karl Olov Nilsson (inbunden) |
Hjälp, vem är jag?Caroline Af Ugglas, Ulf Karl Olov Nilsson (e-bok) |
SynopsisUlf Karl Olov Nilsson (inbunden) |
BrukarenUlf Karl Olov Nilsson (inbunden) | |||
| Ordinarie pris: 112:- | ||||||
|
45:- Köp
|
55:- Visa
|
126:- Köp
|
145:- Köp
|
Kundrecensioner
En hjälpa-sig-själv-bok
2011-03-15 Emma
Boken var stundvis väldigt tråkig att läsa, egentligen ingen bok man bara lägger sig och läser för att koppla av. Ändå kan jag tycka att den var värd att läsa. För mig som själv fått diagnosen depression var det bitvis som att läsa om mig själv. De suicidala tankarna, ångesten och hur hela livet är grått och trist. Att varje dag är en kamp om liv eller död. För mig var det en bekräftelse om att jag absolut inte är ensam om alla dessa tankar och att man faktist blir av med dem tids nog, med eller utan medicinering. En sorts hjälpa-sig-själv bok skulle jag vilja benämna den som.
Annorlunda, ärlig och modig bok
2010-11-24 Ellen L
"Hjälp, vem är jag" är en annorlunda bok eftersom den helt bygger på Carolines terapitimmar hos psykoterapeuten/poeten UKON. Samtalen har bandats, skrivits ut och blivit den här boken. Caroline pratar och pratar och UKON gör små inlägg eller ställer fråga. Det finns många saker Caroline ångrar och det handlar mycket om skuldkänslor över saker hon gjort som barn och tonåring. Att låta läsarna följa med in i terapin är modigt och extremt självutlämnande men som läsare blir man inte förvånad. Hon bjuder på sig själv och berättar att hon har alltid öppet hus hemma för alla barn. Hon bjuder dem på mat och låter dem hitta på vad de vill. Förvånande är att hon som ung tjej hade fosterbarn. En läsvärd bok. Det känns som att man får lära känna Caroline, både den hon en gång var och den hon är idag. Ett litet minus är att den stundtals känns lite tjatig.
Härlig bok!
2010-10-11 ***MichelleVilda***
Det här är en bok jag verkligen gillar! Jag gillar samspelet mellan de båda, hur de tänker och analyserar. Öppenheten som Caroline bjuder på är så befriande och jag tycker att den visar att bilden man,, eller åtminstone jag, har av henne som en fin, öppen och bra människa stämmer.
Betyg: 3,5.
2010-09-24 Britt-Marie "Bim" Kullin
Det här var en väldigt annorlunda bok. Det är utskrivna samtal från psykoterapisessioner mellan Caroline af Ugglas och psykologen Ulf Karl Olof Nilsson. Jag tycker det är svårt att recensera och betygssätta en sån här bok. Men om man, som jag, har ett intresse av Caroline, så var den intressant att läsa. Jag går ju i en av Carolines körer, och tyckte det var givande att läsa om henne och hennes liv.
