Gengångare

av Jo Nesbø  (inbunden, 2012)

Pris:  202:-
Finns i lager. Skickas inom 1-2 vardagar.
Fri frakt vid beställning på minst 99 kr för privatpersoner i Sverige - Läs mer
Taggar:

Passar bra ihop

Gengångare + Polis
De som köpt den här boken har ofta också köpt Polis (inbunden) av Jo Nesbø
Pris för båda:

Kundrecensioner

Det finns 5 recensioner av Gengångare. Betygsätt och recensera boken du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Jo Nesbö, jag skriver bara så, Jo Nesbö. Har läst alla...

Jo Nesbö, jag skriver bara så, Jo Nesbö. Har läst alla utkomna av honom och ser med förväntan fram mot den nu senaste. Vilken författare!! En av mina favoritskrivare!

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Nja

Väldigt tekniskt om olika droger och droghantering. Berättarjaget är ganska ointressant och det händer saker först när Harry Hole blir huvudperson. Tyvärr alldeles för sent. Sen gör Nesbö en "Stieg Larsson" på slutet och vi ska hänga i ovisshet om utgången. Larvigt. Nesbö borde hålla sig för god för sånt. Rent försäljningsknep. Dom flesta andra(utom den första)böcker i serien är mycket bra.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Så besviken

Har lästa alla böcker i serien och varit helt såld. Men denna boken hade inte många rätt. Väldigt besviken

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Betyg: 4,5 av 5

För ungefär två år sen, så läste jag boken Pansarhjärta av Jo Nesbø. Det var den åttonde boken om Harry Hole, och jag hade tyvärr missat dom sju tidigare. Jag tyckte otroligt mycket om Pansarhjärta och tänkte att jag skulle läsa dom sju tidigare böckerna, men det har tyvärr inte blivit av.

Men nu fick jag den nionde boken om Harry Hole, Gengångare, som ett recensionsexemplar, i pdf-format, av Piratförlaget. Och det blev jag väldigt glad över.

För den här boken, Gengångare, var minst lika bra som boken före den, Pansarhjärta.

Boken utspelar sig i Oslo, och i narkotikamiljöer.

Och boken är tjock, välskriven, spännande, våldsam, engagerande, och mycket, mycket bra.

Jag kan helt klart rekommendera boken till alla som tycker om spännande kriminalromaner.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Harry H, den moderne superhjälten

Det är den där krypande känslan av obehag. Det är den känslan Jo Nesbø framkallar hos mig varje gång jag läser hans böcker. Gengångare är inget undantag.

Egentligen är Harry Hole den modernaste av superhjältar och hans uppdrag är att rädda Oslo ur den knipa staden befinner sig i. Detta blir stickrepliken för den moderne superhjälten; han som har slutat supa, men som ändå är medveten om att hans kryptonit är förpackad i en Jim Beam-flaska. Det är förståelsen för den största kärleken, alkoholen eller narkotikan, som gör att han kan kliva in med sina okonventionella metoder. Trots sin cynism är han redo att offra sig för the greater good.

Har vi då inte läst det här förut? En försupen kriminalare med svårigheter för auktoriteter och med obefintlig fallenhet att vårda en nära relation. Jo, vi har läst det förut, men det har aldrig varit så här bra.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej
Gengångare (inbunden)
Se bokvideo

Fler böcker inom

  • Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Serie: Harry Hole (del 9)
  • Antal sidor: 560
  • Utg.datum: 2012-01-23
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Piratförlaget
  • Översättare: Per Olaisen
  • Originaltitel: Gjenferd
  • Medarbetare: Boström, Mattias (form)
  • Dimensioner: 217 x 150 x 43 mm
  • Vikt: 900 g
  • SAB: Hce/LC
  • ISBN: 9789164203809

Fler böcker av Jo Nesbø

Polis (inbunden)
Pansarhjärta (inbunden)
Smärtans hus (inbunden)
Doktor Proktor och den stora guldkuppen (inbunden)

Polis

Jo Nesbø, Jonas Malmsjö
MP3-bok
169:-

Pansarhjärta

Jo Nesbø
E-bok
55:-

Smärtans hus

Jo Nesbø
E-bok
45:-

Doktor Proktor och den stora guldkuppen

Jo Nesbø
Ljudbok
135:-

Bloggat om Gengångare

Bokvideo

Kunder som köpt boken köpte även:

Sandmannen (inbunden)

Sandmannen

Lars Kepler
Inbunden
200:-
Polis (inbunden)

Polis

Jo Nesbø
Inbunden
199:-
Till offer åt Molok (inbunden)

Till offer åt Molok

Åsa Larsson
Inbunden
207:-
Den sista akten (inbunden)

Den sista akten

Mari Jungstedt
Inbunden
207:-
Paradisoffer (inbunden)

Paradisoffer

Kristina Ohlsson
Inbunden
189:-