Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt En helt annan historia (pocket) av Håkan Nesser | |||
|
Pris för båda:
|
Kundrecensioner
Det finns 4 recensioner av Människa utan hund. Betygsätt och recensera pocketen du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".
Åsas Bokblogg, 9 februari 2011
Det här är en riktigt spännande bok. Svår att lägga ifrån sig.
Två personer ur samma familj försvinner spårlöst två nätter efter varandra. Men innan försvinnandet hinner man som läsare få en rätt god bild av familjen, som sannerligen har sina problem. Fast problemen är inte ovanligare än att det mycket väl skulle kunna vara så i ganska många familjer.
Ganska långt in i boken (som är på 500 sidor) sker försvinnandet. Det är då kriminalinspektör Gunnar Barbarotti, en ganska alldaglig polis, gör entré. Och i resten av boken försöker han lösa gåtan.
Något jag verkligen gillar är att man får följa familjens känslor lika väl, nej faktiskt mer än, utredningen. Det lär ska finnas tre efterföljare i "Nessers Barbarotti-kvartett".
Patrik, 27 januari 2008
Hade ej läst Nesser tidigare. Handlingen, en familjeträff för att fira födelsedagar, låter inte så upphetsande men personskildringarna och författarspråket griper tag i en direkt. Nesser öser på och håller igen om vartannat vilket gör att det är svårt att lägga ifrån sig boken. Väntar otåligt på pocketutgåvan av nästa bok i denna kommnde triologi. Läs den!
Bosse, 17 augusti 2007
Det här var den första bok jag läst av Håkan Nesser och jag blev riktigt besviken. Boken kändes seg och den skulle kunna kortas ner med 100 sidor i den inledande delen där familjen prsenteras. Slutet av boken var något mer spännande men inte alls överraskande utan förutsägbart. Jag rekommenderar inte denna bok.
Bokälskare, 8 juli 2007
Trodde i min enfald att jag inte gillade Håkan Nesser och fattade inte varför jag köpt denna bok. Men ack ty, den var kanonbra och jag ser framemot att fortsätta läsa om Gunnar Barbarottis vedermödor. Rekommenderas varmt.
Fler böcker inom
- Språk: Svenska
- Serie: Barbarotti (del 1)
- Antal sidor: 528
- Utg.datum: 2007-03-01
- Förlag: Månpocket
- Dimensioner: 178 x 109 x 29 mm
- Vikt: 260 g
- SAB: Hc
- ISBN: 9789170014598
Fler böcker av Håkan Nesser
Kim Novak badade aldrig i Genesarets sjöHåkan Nesser
Pocket
48:-
|
Kära Agnes!Håkan Nesser
Pocket
45:-
|
Hur jag tillbringar mina dagar och mina nätterHåkan Nesser
Ljudbok
142:-
|
De ensammaHåkan Nesser
E-bok
99:-
|
