"En kvinna med det håret kan väl aldrig tas på allvar"

av Elisabet Höglund  (inbunden, 2010)

Pris:  196:-
Finns i lager. Skickas inom 1-2 vardagar.
Fri frakt vid beställning på minst 99 kr för privatpersoner i Sverige - Läs mer

Passar bra ihop

"En kvinna med det håret kan väl aldrig tas på allvar" + Jag är Zlatan: Zlatans egen berättelse
De som köpt den här boken har ofta också köpt Jag är Zlatan: Zlatans egen berättelse (inbunden) av Zlatan Ibrahimovic, David Lagercrantz
Pris för båda:

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av "En kvinna med det håret kan väl aldrig tas på allvar". Betygsätt och recensera boken du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Avslöjande.

Alltså denna kvinna har uträttat så mycket i sitt verksamma liv . Man fattar inte förren nu hur mycket mygel det finns i vårt fina land.
E:Höglund bjuder på sej själv och är mycket öppen om sitt liv. Det värsta jag vet är orättvisor och maktfullkomlighet och det får vi läsa här finns överallt inte minst innom media i Sverige.Mycket humor finns det i denna läsvärda bok. Streckläste den ville bara veta mera och mera.
En förträfflig julklapp.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Om att vara människa

Var beredda på en känslomässigt omtumlande resa. Var beredda på att bli ledsna, arga, lamslagna och förvånade. Var beredda på att fyra av ett och annat brett leende. Var beredda på ljus och mörker. Var beredda på att lära er något om att vara människa. Var beredda på att ta emot Elisabet Höglund.

Detta är en biografi att bära med sig länge. Höglund berättar öppet och väldigt självkritiskt om att ställa hårda krav på sig själv, att aldrig vara nöjd med sina prestationer och om att ständigt fortsatta sträva framåt. Hon berättar om sitt liv utan att någonsin bli sentimental eller känslosam och utan att be om läsarens sympatier.

Mycket lämnas osagt, vilket ytterligare bekräftar bilden av en person som vill bedömas utifrån sina prestationer.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej
"En kvinna med det håret kan väl aldrig tas på allvar" (inbunden)

Fler böcker inom

  • Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 448
  • Utg.datum: 2010-10-07
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Ekerlids
  • Dimensioner: 215 x 145 x 35 mm
  • Vikt: 760 g
  • SAB: Lz Höglund, Elisabet
  • ISBN: 9789170921421

Fler böcker av Elisabet Höglund

Nattens änglar (inbunden)

Nattens änglar

Elisabet Höglund
Inbunden
179:-

Bloggat om "En kvinna med det håret kan väl aldrig tas på allvar"

Kunder som köpt boken köpte även:

Jag vägrar dö nyfiken (pocket)

Jag vägrar dö nyfiken

Babben Larsson
Pocket
45:-
Kriget är slut (pocket)

Kriget är slut

Morgan Alling
Pocket
48:-
Kikki Danielsson : ett schlagerliv (inbunden)

Kikki Danielsson : ett schlagerliv

Kikki Danielsson
Inbunden
49:-
Jag är Zlatan Ibrahimovic : min historia (storpocket)

Jag är Zlatan Ibrahimovic : min historia

Zlatan Ibrahimovic, David Lagercrantz
Storpocket
95:-
Extrem - Min självbiografi (pocket)

Extrem - Min självbiografi

Sharon Osbourne
Pocket
40:-