Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Att välja glädje : en bok om att få ett bättre liv (pocket) av Kay Pollak | |||
|
Pris för båda:
|
Kundrecensioner
Det finns 8 recensioner av Självkänsla nu! : din personliga coach visar hur. Betygsätt och recensera pocketen du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".
S. J Dreadlock, 8 april 2009
Jag tycker boken är väldigt bra och med bra övningar. Däremot ska den kanske inte användas av folk med svåra depressiva problem (men det är väl ganska givet) men till vanliga människor som dras med dålig självkänsla är den ett perfekt hjälp till självhjälp.
anonym, 9 mars 2009
Tycker boken är dum på det viset att den är alltför dömande. Det är inget bra utgångsläge för självhjälp att lära sig att tycka illa om sina mindre goda sidor, och då syftar jag på negativa känslor, som vi alla bär på. Nej boken är mer av ett lyckopiller som hoppas vara mer än den i själva verket är. Dessutom är den olyckligt formulerad genom att den dömer den upplevda effekten av att bekräfta sig själv genom ett gott självförtroende. Självkänsla borde kort sagt handla mer om att lära känna sig själv och andra på gott och ont.
Katta, 29 mars 2008
JAG ÄLSKAR MIAS BÖCKER.... har läst de båda och kan inte tacka nog för vilken hjälp jag har fått på vägen att älska mig själv. Känner igen mig i så mkt som hon själv har upplevt och nu kan jag le åt allt därför att jag med hjälp av hennes böcker har lärt mig värdet av mig själv, hittat kärleken till mig själv och har ett bra liv. Boken är väldigt lättläst, SANN och en stor inspiration i mitt liv!!!
50+, 13 mars 2007
Lättläst och läsvärd. Har Mia kunnat hjälpa sig själv till ett gladare och bättre liv genom att använda dessa förhållandevis enkla steg kan nog många andra också få nytta av dom. Jag fick flera aha-upplevelser och kände att den här boken skall jag ge mina barn - så kan vi testa innehållet tillsammans. Det är väl genom att pröva innehållet att man sen kan bedömma hur bra boken är. Självlärda Mia's bok har iallafall givit mig goda tankar och idéer som jag kommer att bära med mig mycket länge till priset av vad 2-3 minuter med en professionell terapeut hade kostat. Inte så tokigt!
+ Visa fler betyg & recensioner
Nilla, 28 december 2006
Mia Törnbloms bok "Självkänsla nu" är en bok som verkligen hjälper. Hon har ju själv varit nere på botten så hon vet vad hon pratar om. Den är lättfattlig och enkel. Många självhjälpsböcker är krångligt skrivna. Den har bra verktyg som är lätta att jobba med och som verkligen ger resultat. Köp och läs nu!
Fler böcker inom
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 168
- Utg.datum: 2006-05-01
- Förlag: Månpocket
- Dimensioner: 180 x 110 x 12 mm
- Vikt: 100 g
- SAB: Dokb
- ISBN: 9789172320369
Fler böcker av Mia Törnblom
En härlig bokMia Törnblom
Inbunden
144:-
|
Du leder! : personligt ledarskap med Mia TörnblomMia Törnblom
Inbunden
198:-
|
Mia Törnbloms samlade tankar om självkänslaMia Törnblom
Inbunden
192:-
|
Självkänsla nu!Mia Törnblom
MP3-bok
91:-
|
Bloggat om Självkänsla nu! : din personliga coach visar hur
Övrig information
Mia Törnblom arbetar som coach i personlig utveckling. Hon har själv lyckats ta sig ur ett nattsvart mörker och lever idag ett glädjerikt liv, fyllt av kraft och energi. I sitt arbete coachar hon företagsledare, idrottsstjärnor, unga människor som farit illa - alla som har modet att våga förändra sitt liv. Här presenterar hon sitt framgångsrika träningsprogram.
Med låg självkänsla spelar det ingen roll vad vi erövrar eller hur högt vi når - vi kommer ständigt att vara rädda för att misslyckas. Vi kan heller inte uppskatta det vi uppnått utan måste hela tiden uträtta mer. Vi klarar varken av komplimanger eller kritik - och i slutändan kan vi förlora vår livslust. På ett enkelt och tydligt sätt visar författaren hur vi kan stärka självkänslan och bli medvetna om den egna personlighetens värde. Boken är som klok och trygg vän att hålla i handen när det blåser snålt!
