Så dumt!
(pocket)av Mia Törnblom
De flesta vet redan att Mia Törnblom har ett stökigt förflutet, men först nu berättar hon hur det verkligen var. Så dumt! är hennes efterlängtade självbiografi - en personlig berättelse om hur hon har tagit sig från djupaste självförakt till att respektera och älska den hon är.
Mia Törnblom hade en lycklig barndom och var den förnuftiga, populära och söta tjejen som alla tyckte om. Men även om självförtroendet var bra, så saknades den inre tryggheten, vissheten om att hon dög precis så som hon var. Viljan att bli smal ledde till att hon provade bantningstabletter som innehöll amfetamin och snart var hon fast i drogträsket.
För elva år sedan var hennes tillvaro kantad av kriminalitet, missbruk, våld och sorg. Men en dag, när hon befann sig på botten, vände allt. Hon insåg att hon måste välja mellan att dö eller att överleva. Smärtan över den hon själv hade blivit var starkare än suget efter droger och hon fick äntligen kraft att göra vad som krävdes för att vända sitt liv.
Så dumt! tar sin början under Mias sista dygn som aktiv narkoman och beskriver med både insiktsfullhet och humor hur hon blev nykter och drogfri. Numera lever hon ett harmoniskt liv och drivs av sin starka vilja att visa människor att all förändring är möjlig. Alla kan lära sig att älska sig själva och att vända mörker till ljus. Det är hennes egen livssaga ett enastående bevis för!
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Dyngkåt och hur helig som helst (pocket) av Mia Skäringer | |||
|
Pris för båda:
92:-Köp
|
Fler böcker av Mia Törnblom
Självkänsla nu! : din personliga coach visar hurMia Törnblom (inbunden) |
Mia Törnbloms samlade tankar om självkänslaMia Törnblom (inbunden) |
Självkänsla nu!Mia Törnblom (mp3-bok) |
Du leder! : personligt ledarskap med Mia TörnblomMia Törnblom (inbunden) | |||
|
145:- Köp
|
179:- Köp
|
91:- Visa
|
179:- Köp
|
Kundrecensioner
Mer ett momentum än en biografi
2010-07-10 Jalle
Det här ska vara Mia Törnbloms självbiografi, men jag vill hävda att det snarare är ett momentum. Förmodligen det viktigaste i Mias liv, och helt klart värt att skriva en bok om, men en hel biografi är det inte tal om. Törnblom beskriver hur hon tar sig upp ur ett svårt heroinberoende. Hon beskriver människor hon möter på vägen och händelser som färgar henne. Det är en ovanligt spännande bok för att vara av den här typen. Språket är enkelt men kraftfullt, och Törnblom lyckas med något jag inte ofta upplever; den fasansfulla känsla och de förnedrande händelser som hon är med om under de första kapitlen smittar av sig. Jag trodde jag skulle vara immun mot det efter att ha läst och hört de historierna så många gånger, från så många före detta missbrukare, men Törnbloms beskrivning är oerhört träffande och utelämnande. Rekommendation: En läsvärd bok, helt enkelt. Inget som revolutionerar din värld, men läsvärd likafullt.
ja så dumt!
2009-09-03 Signe
Nja ingen höjdare precis. Mia är bara för mycket, borde slappna av lite mer själv.
Informerande
2009-08-02 nillan
Har läst andra böcker om drogers helvete. Hon beskriver också anhörigas frustration och maktlöshet. Bokens titel säger allt.