Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva
(pocket)av Ann Heberlein
"Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva. En äkta apori, ett olösligt filosofiskt dilemma, en ångestskapande situation i sig bortsett från att det oftast är min ångest som driver mig mot insikten att livet är värdelöst och slutsatsen att det bör ändas. Det gör för ont. Ibland. Ibland är det bara outhärdligt. Denna vardag. Denna tristess. Detta fula liv. Det banala. Det dumma. Allt som ni inte förstår. Förlåt. Det var onödigt. Förlåt."
Ann Heberlein är teologie doktor och forskare i etik. Sedan tjugoårsåldern lider hon av den psykiska sjukdomen bipolär typ 2, tidigare kallad manodepressivitet.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Det var inte mitt fel : om konsten att ta ansvar (pocket) av Ann Heberlein | |||
|
Pris för båda:
82:-Köp
|
Fler böcker av Ann Heberlein
Ett gott livAnn Heberlein (e-bok) |
En liten bok om ondskaAnn Heberlein (e-bok) |
Kränkningar och förlåtelseAnn Heberlein (häftad) |
Det var inte mitt fel : om konsten att ta ansvarAnn Heberlein (pocket) | |||
|
147:- Visa
|
99:- Visa
|
156:- Köp
|
39:- Köp
|
Kundrecensioner
Den pudrade dårskapen
2011-04-05 Jona
Heberlein skriver sitt liv under en pågående manisk episod. Hon är så manisk att det är jobbigt att läsa. Meningar upprepas och staplas på varandra, associationerna vaga och vilda. Hon tycks också lida av grandiosa vanföreställningar. Hon är helt enkelt fantastiskt bra på allt, och mycket snygg, men hon vill ändå inte leva. Denna paradox håller absolut för att skriva en bok men mitt intresse faller då miljön huvudpersonen rör sig i är så andefattig. Det är ingen knarkande rockstjärna vi får bekanta oss med (jämför tex Nikki Sixx biografi) men det är inte heller från samhällets botten skriket kommer. Det är en blek medelklass där det största problemet tycks vara innehavet av BÅDE en patriciervilla i Lund och en mindre spatiös fastighet på Österlen. Och huruvuda den äkta mannen tagit till sig hustruns lektioner i nagelklippning så han kan axla ansvaret när hon suiciderar. Gäsp.
Ann Heberlein berättar öppet om sin ångest
2010-03-13 Kristina Simar lektöe/bokrecensent
Jag tycker att detta var en fantastisk bok, en riktig sträckläsarbok. Ann Heberlein skriver så öppet och känslomässigt om sin svåra ångest och sina självmordstankar. Hon skriver också om kända författare som Virginia Woolf, Karin Boye och Sylvia Plath som trots sina framgångar inte orkade med sina liv utan tog självmord. Det är väldigt strongt gjort av Ann Heberlein att gå ut och berätta så öppet om sin psykiska diagnos, eftersom hon är ett känt namn. Själv har jag arbetat på ett sjukhusbibliotek och hade där hand om de psykiatriska avdelningarna. Många patienter anförtrodde sig till mig om saker de inte ville tala om för vårdpersonalen. Tyvärr blev många lämnade ensamma när de som mest behövde stöd. Nu är det 2010 och fortfarande är det fult att ha en psykisk diagnos. Jag tycker att Ann Heberleins bok bör läsas av många. Både anhöriga, arbetskamrater och i studiesyfte. En otroligt bra bok som jag rekommenderar varmt.