Ego girl

(pocket)

av Carolina Gynning, Ingrid Carlqvist

(13 betyg, 14 recensioner)
Bloggar      
Format:
Pocket
Utgiven:
2006-02-01
Språk:
Svenska
Carolina Gynning, modell och känd från dokusåpan Big Brother, berättar om sitt liv och sin karriär. Från att hon som sjuttonåring gjorde entré i den internationella modellvärlden, en värld fylld av hänsynslösa agenter, till idag.

Passar bra ihop

Ego girl + Ego Woman
De som köpt den här boken har ofta också köpt Ego Woman (pocket) av Carolina Gynning, Ingrid Carlqvist
Pris för båda:
80:-Köp

Fler böcker av författarna

Visa alla böcker av Carolina Gynning, Ingrid Carlqvist
Inte utan mina söner (pocket)
Laura : flickan från havet (pocket)
En resa i min själ (pocket)
Privat : mejlkorrespondens (pocket)

Inte utan mina söner

Ingrid Carlqvist (inbunden)

Laura : flickan från havet

Carolina Gynning (pocket)

En resa i min själ

Benny Rosenqvist, Ingrid Carlqvist (inbunden)

Privat : mejlkorrespondens

Carolina Gynning, Alex Schulman (häftad)
170:- Köp
42:- Köp
179:- Köp
96:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 14 recensioner av boken Ego girl. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

nej nej

På baksidan av boken står det "Efter tre månader i Big brother huset steg Carolina Gynning ut som vinnare och superidol". Själv säger jag WHAT?!? Jag koppla Carolina som en mediakåt, storbystad Bimbo som till varje pris ville bli känd. Jag läste boken för att jag var nyfiken men sanningen är att jag tog mig bara igenom hälften. Titeln "Ego girl" passa verkligen in för det är det hela boken handlar om. Visst var det intressant på vissa ställen men långt ifrån så pass att det räckte. Jag ville hela tiden sluta läsa och då min kompis ville låna den blev det en perfekt ursäkt till att lägga den åt sidan. Kanske är det min dåliga attityd gentemot Carolina som gör att jag ogillade boken redan från början? Hur som helst blev detta den första boken jag inte läst klart....

Härlig inblick om Carolinas vilda jetsetliv

Vi kastas mellan Carolinas galna liv i Paris, hennes modellkarriär i Milano, och glamorösa partyresor till Miami, London osv med kändisar. Boken är verkligen en underhållande verklighetsflykt och man vill bara ha mer! Det som är lite synd bara är att Carolina inte reflekterar och analyserar mer som hon gör i uppföljaren "Ego Woman". Trots det är denna bok superhärlig, läs den och du blir garanterat ett Gynning-fan!

Ego Girl

Fattigt språk tar udden av hela boken. Gynning skiljer sig ofta från andra genom att vara kulturellt bevandrad. Den här boken tar henne tillbaka till trash och inget annat. Synd att ingen mer seriös journalist valdes till uppdraget.

Mkt rolig och bra bok

Tycker man om Carolina Gynning så tycker man om boken!!! Jag tyckte boken var bra skriven (det var nästan som om man kunde se henne framför sig). Mycket intressant att få reda på saker hon gjorde innan hon blev den hon är idag. En bok som både mammor och döttrar kan läsa för den har ett bra budskap.

Rolig och lättsmält bok

Carolina Gynning är ROLIG! Det är som om man kan höra hennes pladdriga skånska när man läser boken. Kul med lite gamla bilder på henne också, innan hon blev BB-kändis.

Bloggat om Ego girl

Övrig information

I samma ögonblick som Carolina Gynning steg in i dokusåpan Big Brother föll domen över henne: Här kom en ny bimboblondin med största möjliga silikonbröst och ett enda mål i sikte - att bli en av den nya tidens kändisar. Drygt tre månader senare steg hon ut som en superidol. Utanför Big Brother-huset stod tusentals tonårsflickor och skanderade: "Lina! Lina! Lina!" De dyrkade marken där hon gick och var beredda att försvara henne med näbbar och klor mot alla som sätter likhetstecken mellan blond och dum.

Men varför blev Carolina Gynning tonårsflickornas hjältinna? Är det ett uttryck för att dagens unga tjejer bryr sig mer om det yttre än det inre? Eller är det vi andra som är så fast i våra fördomar mot vackra kvinnor att vi dömer ut dem utan att lyssna på dem? I Ego girl berättar Carolina Gynning om sig själv. Om hur hon som 17-åring upptäcktes av en modellscout vid en busshållplats och kastades in i den internationella modellvärlden där hänsynslösa agenter inte skyr några medel för att utnyttja unga flickor. De vet att med knark och pengar kan man få tonåringar att ställa upp på det mesta.Carolina Gynning prövade hon också. Men hennes starka självkänsla och överlevnadsinstinkt höll henne alltid på rätt sida av gränsen.

De som köpt "Ego girl" har även köpt:

Dyngkåt och hur helig som helst (pocket)

Dyngkåt och hur helig som helst

Mia Skäringer (pocket)
43:-
Jag är Zlatan: Zlatans egen berättelse (inbunden)

Jag är Zlatan: Zlatans egen berättelse

Zlatan Ibrahimovic, David Lagercrantz (inbunden)
169:-
En flickfotografs bekännelser (pocket)

En flickfotografs bekännelser

Bingo Rimér, Hugo Rehnberg (pocket)
42:-
Det ska bli ett sant nöje att döda dig (pocket)

Det ska bli ett sant nöje att döda dig

Magdalena Graaf (pocket)
38:-
Ego girl (pocket)
  • Titel: Ego girl
  • ISBN: 9789172637306
  • Förlag: Norstedts Pocket
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Lz Gynning, Carolina
  • Medarbetare: Carlqvist, Ingrid (medf.)
  • Illustrationer: foto
  • Upplaga: 2
  • Antal sidor: 237
  • Vikt: 140 g
  • Höjd: 176 mm
  • Format: Pocket