Den perfekte vännen
(pocket)av Jonas Karlsson
Hur många måste vara överens för att man ska vara säker på att någonting verkligen finns? Två eller tre? Kanske räcker det med en, om man är säker på sin sak? När det blir för mycket på jobbet brukar Björn smita in i ett litet rum, bredvid hissen, precis före toaletterna. Det måste man ju få göra, eller?
Tommy ligger i mammas storblommiga fällstol och låtsassover.
Marcus ligger under en säng och funderar på om det inte snart är dags att krypa fram.
Henrik sorterar sina vänner efter årtal, sammanhang och känsla.
Efter sin uppmärksammade och framgångsrika förstabok Det andra målet häromåret kommer nu Jonas Karlsson med en ny samling noveller i samma lekfulla stil: Här avhandlas hjärnspöken och gåtfullheter, möten och missförstånd, manlig vänskap och andra pinsamheter.
"Jonas Karlsson är skicklig. (.)Man tror att man vet vart Karlsson är på väg, men så vrider han till ytterligare ett par snäpp." DN
"En befriande samling noveller" DN
"Novellerna rör sig mellan verklighet och fantasi, ett par av dem rent absurda, såsom den kafkaeska "Rummet", eller den Lynch-artade "Cirkus" " Expressen
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Det andra målet (pocket) av Jonas Karlsson | |||
|
Pris för båda:
83:-Köp
|
Fler böcker av Jonas Karlsson
Spår i snönJonas Karlsson (häftad) |
Spelreglerna : novellerJonas Karlsson (inbunden) |
SpelreglernaJonas Karlsson (e-bok) |
Spelreglerna (e-bok + ljudbok): En novell ur Spelreg...Jonas Karlsson (e-bok) | |||
|
29:- Köp
|
164:- Köp
|
147:- Visa
|
32:- Visa
|
Kundrecensioner
Fascinerande noveller!
2010-08-31 Henrik Lundin
Jonas Karlsson är duktig på att fånga obehagliga stämningar och beskriva mardrömslika situationer. Samtidigt är humorn ständigt närvarande. Alla novellerna är inte lika bra men de som är bra är väldigt bra. Den längsta novellen, "Rummet", kan bli en klassiker.
Guldnoveller
2010-07-17 Rebecca
Jonas Karlsson är en man som man blir irriterad på. Han ser bra ut, han är en duktig skådespelare, han målar tavlor och nu skriver han också böcker. Det här är hans andra novellsamling och det är hans i min smak bästa bok. Han skriver små underhållande och märkliga historier som handlar mestadels om relationer. Noveller är perfekt avkoppling när man inte har lust att läsa i flera timmar i sträck. Nu väntar jag med spänning på en hel roman! Läs också Jens Liljestrands Paris-Dakar eller Miranda Julys Ingen hör hemma här mer än du för fler förstklassiga novellsamlingar.