Svindlande höjder
(pocket)av Emily Brontë
- Format:
- Pocket Finns även som pocket (annan utg).
- Utgiven:
- 2010-01-04
- Serie:
- Albert Bonniers klassiker
- Språk:
- Svenska
Men ödet och missförstånden ska skilja dem åt. Catherine gifter sig med en barndomsvän och hämnden blir Heathcliffs enda mål. Tillbaka i sin uppväxttrakt i ett storslaget Yorkshire återser han Catherine och mellan dem finns allting kvar, samtidigt som allt är för sent. En insikt som för evigt förmörkar Heathcliffs värld. Den passionerade och uppslitande kärlekshistorien mellan Heathcliff och Catherine hör till den engelska litteraturens mest välkända och har gjort Svindlande höjder till en av de riktigt stora klassikerna.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann (pocket) av Jonas Jonasson | |||
|
Pris för båda:
85:-Köp
|
Fler böcker av Emily Brontë
Wuthering HeightsEmily Brontë (häftad) |
|
89:- Köp
|
Kundrecensioner
Vackraste som någonsin skrivits
2011-12-26 Lis
Många säger att det är en av de mest romantiska böckerna någonsin. På sätt och vis kan jag förstå det, men det är ingen klassisk romantik här inte. Boken är mycket tragisk. Men Emily Brontë har skrivit en otroligt vacker kärlekshistoria med så mycket passion och starka känslor som hon skickligt för över till läsaren och som gör att man kan hela tiden identifiera sig med karaktärerna. Den bästa bok jag läst i hela mitt liv och som jag läser om och om igen bara för att få sitta och gråta över de vackra passagerna.
Svindlande höjder
2010-05-05 bokslukaren
Den här boken är underbar och djup, man dras in i en helt ny värld. Den är skriven på ett hårt men fortfarande vackert sätt, en fantastisk kärlekshistoria. Jag läste denna bok då vi behövde läsa en klassiker i skolan och kompisar hade rekommenderat denna. I början tyckte jag boken var rätt torr och tråkig, men efter ett tag var jag helt inne i boken. Det är en mycket intressant bok om olika människors karaktärer. Emily beskriver de olika karaktärerna väldigt målande så det känns nästan som man känner personerna personligt. Jag tycker också mycket om att denna bok kunde mycket väl ha skrivits i nutid, och inte för nästan 200 år sedan. Jag rekommenderar denna bok stark till alla åldrar, detta är en bok som borde läsas. Det är helt klart en klassiker som håller än i dag. "Jag älskar honom - inte för han är vacker, Nelly, utan för att han är mera jag än jag själv är." Detta är en mening som huvudpersonen Catherine säger som handlar om hennes känslor till Heathcliff.