Onåd

(pocket)

av J M Coetzee

(2 recensioner) Bloggar      
Format:
Pocket
Finns även som inbunden.
Utgiven:
2004-05-01
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
49:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

En vit medelålders universitetslärare i Kapstaden, David Lurie, har en affär med en av sina kvinnliga studenter. När deras förhållande avslöjas ställs David inför skolledningens krav: han skall inte bara erkänna utan även visa sin djupa ånger offentligt. Men det vägrar han gå med på. "Mitt försvar bygger på begärets rättigheter" hävdar han. Han väljer själv att sluta och upptäcker snart att vänskapskretsen vänder sig bort från honom.

David drar sig undan till dottern Lucys lantgård. Han hjälper henne med grönsaksodling och med hennes hundpensionat. Han arbetar även på ett djursjukhus i närheten. Sakta börjar David komma till rätta med livet.

Men i området som nästan helt befolkas av svarta håller maktbalansen på att skifta. En dag dyker plötsligt tre svarta män upp på gården och Lucy blir brutalt våldtagen. Davids "civiliserade" värld vänds upp och ner och han blir rasande när Lucy vägrar att polisanmäla våldtäkten. Hon envisas med att bo kvar på gården, i vanära, i onåd.

Onåd är en omskakande roman om det nya Sydafrika, ett samhälle där inget är svart eller vitt, där både svarta och vita beter sig illa. Det börjar som en banal historia, men snart upptäcker man att det finns ett märkligt sug i berättelsen. Man läser i ett andetag och med en fascination som bara de allra bästa författarna kan ge oss..

Passar bra ihop

Onåd + Igelkottens elegans
De som köpt den här boken har ofta också köpt Igelkottens elegans (pocket) av Muriel Barbery
Pris för båda:
93:-Köp

Fler böcker av J M Coetzee

Disgrace (pocket)
Waiting for the Barbarians (pocket)
Foe (pocket)
Master of Petersburg (pocket)

Disgrace

J M Coetzee (häftad)

Waiting for the Barbarians

J M Coetzee (häftad)

Foe

J M Coetzee (häftad)

Master of Petersburg

J M Coetzee (häftad)
68:- Köp
83:- Köp
109:- Köp
93:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av boken Onåd. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Vackert och sårbart

2008-06-25 Jackie

Vackert språk och gripande berättelse som aldrig "skriver läsaren på näsan".

Underbart språk!

2007-06-28 Vitsippa

Efter att ha plöjt några best-sellers är det fantastiskt att ta del av Coetzee och hans känslomässiga språk. Vacker och sorglig.

Bloggat om Onåd

De som köpt "Onåd" har även köpt:

Brott och straff (pocket)

Brott och straff

Fjodor Dostojevskij (pocket)
49:-
Niceville (pocket)

Niceville

Kathryn Stockett (pocket)
46:-
Madame Bovary (pocket)

Madame Bovary

Gustave Flaubert (pocket)
38:-
Processen (pocket)

Processen

Franz Kafka (pocket)
46:-
Onåd (pocket)

Fler böcker inom

  • Titel: Onåd
  • ISBN: 9789176089750
  • Förlag: Brombergs
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hcee.01
  • Utmärkelser: Bookerpriset 1999
  • Originaltitel: Disgrace
  • Originalspråk: Engelska
  • Översättare: Thomas Preis
  • Upplaga: Ny utg.
  • Antal sidor: 246
  • Vikt: 140 g
  • Höjd: 180 mm
  • Format: Pocket