Catrine och rättvisan
(pocket)av Hanna Olsson
- Format:
- Pocket
- Utgiven:
- 2005-05-01
- Språk:
- Svenska
Hanna Olsson följde den s.k. styckmordsrättegången och skrev flera uppmärksammade artiklar i Dagens Nyheter. Catrine och rättvisan är en bearbetning av de komplicerade turerna i rättegångarna och av det material åklagarna valde att inte ta upp. Hanna Olsson visar hur mordet förblindade rättvisan och har inte bara dokumenterat ett av vår tids mest uppmärksammade rättsfall, utan belyser också mäns sexualiserade våld i samhället och kvinnliga brottsoffers utsatta situation.
(Seelig)
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Döden är en man : styckmordet, myterna, efterspelet (pocket) av Per Lindeberg | |||
|
Pris för båda:
84:-Köp
|
Fler böcker av Hanna Olsson
Hur går hon? : om att stödja misshandlade kvinnors u...Julia Fries, Suzann Larsdotter, Susanne Eriksson Larsson, Hanna Olsson (häftad) |
Daxis : en fyll-i dagbokHanna Olsson | |
|
232:- Köp
|
152:- Köp
|
Kundrecensioner
Bloggat om Catrine och rättvisan
Övrig information
Nyskrivet förord till Pockys utgivning:
En kvinnokropp hittas styckad sommaren 1984. Den döda kvinnan identifieras som Catrine da Costa. I de tre uppmärksammade rättegångarna som följer överbevisas två läkare mot sitt nekande om att ha styckat kroppen, men de döms inte för mord. Under de år som gått har rättsprocesserna och medias rapportering avlöst varandra. Tre böcker och hundratals debattartiklar senare fortsätter diskussionen om skuld, mörkläggning och rättsskandal.
Hanna Olssons bok utkom i original 1990. Nio år senare publicerades Per Lindebergs bok "Döden är en man", en frän attack på de vittnen och sakkunniga som enligt Lindeberg under processerna farit med osanning. Lindeberg talade om "justitiemord" och fick stöd från en rad debattörer, bland dem Jan Guillou och Leif G W Persson.
2003 utkom Lars Borgnäs bok, Sanningen är en sällsynt gäst, en minutiös genomgång av allt tillgängligt material från polis och åklagare, samt helt nytt material. Bland annat från experter i USA, Tyskland och Storbritannien. Boken baserades på fyra dokumentärer Borgnäs hade presenterat i Uppdrag granskning i SVT. Boken och programmen är en vidräkning av rättsapparatens brister och en redogörelse av blinda fläckar och felaktigheter i Lindebergs bok.
Båda böckerna finns att tillgå och tillsammans med Catrine och rättvisan ger de en skrämmande bild av den rättslöshet och det förtryck som fortsätter att drabba utsatta kvinnor i Sverige.