Kolumnisten

(pocket)

av Jan Guillou

Bloggar      
Format:
Pocket
Finns även som e-bok.
Utgiven:
2007-02-01
Språk:
Svenska
Ofta obekväm, bara i undantagsfall politiskt korrekt och aldrig någonsin med ett trendkänsligt finger höjt i luften; Jan Guillou har aldrig utmärkt sig för sin mediala smidighet. Däremot för sitt skarpsinne och sin slagfärdighet. Med osviklig precision sätter han fingret på det som är viktigt långt innan tyckar-etablissemanget ens vaknat. Jan Guillou går sina egna vägar, obekymrad om vem han kan tänkas få på sin sida och vilka omhuldade »sanningar« han sticker hål på.
IT-gurus, glåpordsfeminister, räknenissar, tevebimbos, terroristfobiker, försäkringsdirektörer, incesthetsare, djurrättsaktivister, nydemokrater, folkpartister, sossepampar Många har haft skäl att frukta den guillouska pennan, inte sällan medan de fortfarande åtnjutit den övriga medievärldens gunst.

Jan Guillou är Sveriges mest lästa kolumnist.

I denna bok finns samlat ett urval av hans texter från åren 1991 till 2005; tillsammans utgör de ett unikt stycke nutidshistoria.

»Sveriges bästa krönikör Finns det anledning att läsa en samling dagstidningskolumner, skrivna och publicerade under en nästan 15 år lång period och nu samlade i en volym? Ja, det gör det när kolumnisten är Jan Guillou.«
Mats Svegfors, Aftonbladet

»Hans krönikor utgör ett viktigt bidrag till samtidskrönikan på så sätt att läsaren aldrig kan smita undan och säga att det där hade jag ingen aning om. Guillou skriver på allvar. Ingen undgår ansvar.«
Anders Björnsson, Folket i Bild/Kulturfront

»Guillou inkarnerar den renodlade krönikören när denne är som bäst: kontroversiella ämnen, stringens i tanken (i 98 procent av fallen, och mer är inte att begära) och ett så kallat rappt språk som ändå inte drar uppmärksamheten till sig.«
Marie Carlsson, Nerikes Allehanda

Passar bra ihop

Kolumnisten + Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
De som köpt den här boken har ofta också köpt Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann (pocket) av Jonas Jonasson
Pris för båda:
73:-Köp

Fler böcker av Jan Guillou

Coq Rouge (pocket)
Den demokratiske terroristen (pocket)
I nationens intresse (pocket)
En medborgare höjd över varje misstanke (pocket)

Coq Rouge

Jan Guillou (pocket)

Den demokratiske terroristen

Jan Guillou (pocket)

I nationens intresse

Jan Guillou (pocket)

En medborgare höjd över varje misstanke

Jan Guillou (pocket)
36:- Köp
36:- Köp
36:- Köp
36:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Kolumnisten - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om Kolumnisten

De som köpt "Kolumnisten" har även köpt:

Brobyggarna (inbunden)

Brobyggarna

Jan Guillou (inbunden)
89:-
De fattiga i Lodz (pocket)

De fattiga i Lodz

Steve Sem-Sandberg (pocket)
49:-
En dag (pocket)

En dag

David Nicholls (pocket)
39:-
Grand final i skojarbranschen (inbunden)

Grand final i skojarbranschen

Kerstin Ekman (inbunden)
179:-
Samlade dikter 1954-1996 (pocket)

Samlade dikter 1954-1996

Tomas Tranströmer (pocket)
49:-
Kolumnisten (pocket)

Fler böcker inom

  • Titel: Kolumnisten
  • ISBN: 9789185625154
  • Förlag: Pocketförlaget
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: O
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 416
  • Vikt: 220 g
  • Höjd: 178 mm
  • Format: Pocket