Kristen på goda grunder : om sanning i en tid av tvivel
(pocket)av Stefan Gustavsson
Den religiösa öppenheten växer i vår tid, samtidigt som frågan 'Vad är sant?' ofta får stryka på foten för frågor som 'Känns det rätt?' eller 'Vad ger det mig?'. Den här boken är skriven till alla som från olika utgångspunkter brottas med livsfrågorna och söker efter sanningen som grund för sitt liv.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Kan man vara kristen? (pocket) av C S Lewis | |||
|
Pris för båda:
124:-Köp
|
Fler böcker av Stefan Gustavsson
Gör som Gud - bli människaStefan Gustavsson (inbunden) |
Gud och hans kritiker : en antologi om nyateismenMats Selander, Per Ewert, William Lane Craig, Mark Carlsson, Stefan Gustavsson (inbunden) | |
|
155:- Köp
|
187:- Köp
|
Kundrecensioner
The truth fears no questions!
2007-05-24 Andreas Bengter
Denna bok är väldigt pedagogiskt upplagd, med ett språk som ej går över gemene mans huvud men som håller en mycket god klass innehållsmässigt! Den tar upp saker som borde får varje ateist att rynka på pannan.. som t.ex. frågan: vad var det första som satte igång händelseförloppet som orskade universums tillkomst? Man måste fråga sig själv vad som kan orsaka universum, men själv vara utan orsak? - Gustavsson menar att det bara kan vara en oändlig yttersta kraft - med en vilja! Alternativet är den oändliga orsakskedjan som aldrig tar slut, som saknar all logik och förklaringsförmåga. Med andra ord så står det klart enligt Stefan att Gud måste vara orsaken! Men det är klart -ateismen är i alla fall helt klart logisk om nu universum inte fanns om inget fanns till. Sen tar han upp ämnen många av trons frågor, men även det han ser som trovärdiga svar. Läs denna bok och bli omskakad!