Tre sekunder

(pocket)

av Roslund & Hellström

(6 recensioner) Bloggar      
Format:
Pocket
Finns även som inbunden, mp3-bok, ljudbok (cd-skiva) och e-bok.
Utgiven:
2010-04-14
Serie:
Ewert Grens (del 5)
Språk:
Svenska
Vinnare av Svenska deckarakademins pris för Årets bästa svenska kriminalroman 2009!

Han lever ett dubbelliv. Ett med en älskad fru och två små pojkar, en familj han vill skydda till varje pris. Och ett annat, hemligt, där han varje dag riskerar att förlora allt.
Han tvingas ta makten på ett av Sveriges tyngsta fängelser. På uppdrag av polisen. På uppdrag av maffian. Han inser att han från och med nu är ensam, inte kan lita på någon och att han i det ögonblick han avslöjas blir lika farlig för båda sidor. Han kallar sig Paula och vet att det tar exakt tre sekunder att dö.

Tre sekunder är en intensivt spännande thriller där människor i alla positioner sätts på prov. Detta är Roslund & Hellströms femte roman kring kriminalkommissarie Ewert Grens. För sina tidigare böcker har de blivit prisbelönta, fått fantastiska recensioner och nått en mycket stor läsekrets. Böckerna har översatts till sjutton språk och håller på att filmatiseras.

Sagt om boken:
"Tre sekunder för en alldeles ovanligt lyckad thriller"
Dagens Nyheter

"Roslund & Hellström står i en klass för sig."
Aftonbladet

"Så mycket kan jag avslöja om denna roman som inte bara är Roslund & Hellströms överlägset bästa, utan som ren spänningskonstruktion ställer de flesta internationella konkurrenter i skuggan."
Expressen

Passar bra ihop

Tre sekunder + Hypnotisören
De som köpt den här boken har ofta också köpt Hypnotisören (pocket) av Lars Kepler
Pris för båda:
88:-Köp

Fler böcker av Roslund & Hellström

Odjuret (pocket)
Flickan under gatan (pocket)
Three Seconds (pocket)
Box 21 (pocket)

Odjuret

Roslund & Hellström, Anders Roslund, Börge Hellström (e-bok)

Flickan under gatan

Roslund & Hellström (e-bok)

Three Seconds

Roslund & Hellström (pocket)

Box 21

Roslund & Hellström, Anders Roslund, Börge Hellström (e-bok)
45:- Visa
45:- Visa
75:- Köp
45:- Visa

Kundrecensioner

Det finns 6 recensioner av boken Tre sekunder. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Sträckläsning utlovas

2011-04-04 Joanna

Jag får börja med att säga att jag läst alla Roslund & Hellströms böcker och har tyckt om varenda en. De berör och belyser problemområden inom kriminalitet, juridik och rättsväsendet på ett enastående sätt. Denna bok är ännu ett exempel, spänning på hög nivå! Perfekt semesterläsning.

Otroligt överskattad

2011-03-27 Martin

Efter att ha läst recensioner om Tre Sekunder trodde jag att jag skulle få läsa en spännande och gripande kriminalroman. Tji fick jag. Tre Sekunder är förutsägbar, långdragen och inte alls välskriven. Den skulle faktiskt kunna kortas ner till att bli en novell, utan att man skulle missa speciellt mycket av handlingen. Vissa meningar skulle få en svensklärare att skämmas, då grammatiken är helt fruktansvärd (se sista meningen på sid 267 i pocketversionen för ett exempel). Den har ljusglimtar, men de är få - alltför få för att betyget ska bli högre än en etta.

Förutsägbar handling

2011-02-21 Martin

Segaste boken hittills av författarduon. De tidigare böckerna är betydligt mer enkla att bli fångad av. I "Tre sekunder" beskrivs hur huvudpersonen förbereder sig och sedan när han hamnar i situationen han förberett sig för får man läsa nästintill samma sak om igen. Med andra ord, för mycket text för handlingen.

Slutet drog ner betyget

2010-07-16 Johanna

Efter en enormt seg start på boken kom den igång och NÄR den kom igång så var det kört. Spännande och något så otroligt välskriven så det finns inte! MEN! TYVÄRR så visste jag redan tidigt hur den skulle sluta och jag HOPPADES att det skulle bli en vändning som jag inte hade förutspått men det blev det inte. Och det drar ner betyget rejält. Annars är det ju en bra, välskriven bok som trots det förutspådda slutet är läsvärd!

Bra deckare

2010-07-02 Anna i Gbg

Jag låg med blindtarmsinflammation och lyssnade på Tre sekunder på min Ipod! Grymt bra! Smart story! Det blev till riktigt bra dagar på sjukhuset! ;-) Rekommenderas!

Bloggat om Tre sekunder

De som köpt "Tre sekunder" har även köpt:

Den dubbla tystnaden (pocket)

Den dubbla tystnaden

Mari Jungstedt (pocket)
46:-
Pepparkakshuset (pocket)

Pepparkakshuset

Carin Gerhardsen (pocket)
42:-
Vyssan lull (pocket)

Vyssan lull

Carin Gerhardsen (pocket)
42:-
Tusenskönor (pocket)

Tusenskönor

Kristina Ohlsson (pocket)
42:-
Box 21 (pocket)

Box 21

Roslund & Hellström (pocket)
36:-
Tre sekunder (pocket)

Fler böcker inom

  • Titel: Tre sekunder
  • Format: Pocket
  • ISBN: 9789186369262
  • Förlag: Pocketförlaget
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hc
  • Medarbetare: Thunfors, Eric (form)
  • Antal sidor: 591
  • Vikt: 318 g
  • Höjd: 180 mm