Jag är en ensamstående småbarnsmamma, en singelpingla i verkligheten med kött, blod och trassligt hår. Jag har just lämnat kärlek bakom mig, en kärlek som har utbildat mig i vad jag inte vill ha, men också visat mig hur härligt det kan vara att leva med en annan människa Jag tänker på de män jag träffar nu. Det är som om jag provsmakar kärleken.Tar lite av varje.
Hannah har just kommit ur en uppslitande skilsmässa, och kastar sig ut i sitt nya dubbelliv halva tiden är hon hängiven småbarnsmamma, andra halvan singelpingla i det spännande nattlivet vid Stureplan. Däremellan jonglerar hon en framgångsrik mediakarriär.
Vi får möta Hannah precis när hon satt stopp och bestämt sig för att hon sörjt skilsmässan färdigt det är dags att ändra riktning på sitt liv, börja dejta igen och våga söka efter den stora kärleken.
Det blir ett intensivt år fullt av flirtar, män, familj och vännerna som aldrig sviker. Alla delarna finns här, och inget lämnar oss oberörda när vi får tjuvkika in bland smutstvätt och cocktails.
Sex and the Mammaliv är en ärlig, varm och självutlämnande bok om kärlekslängtan, mammavardag och uteliv, och ett skilsmässoplåster för alla som går igenom en tuff separation.
+ Visa hela texten
- Visa kortare text
Kundrecensioner
Det finns 5 recensioner av Sex and the mammaliv.
Betygsätt och recensera boken du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".
Sadsuzy, 29 april 2013
Mer ytlig än jag förväntat. Kan både ha och mista denna bok. Torftigt språk. Fungerar som underhållning på samma sätt som en veckotidning.
1 av 1 personer tyckte att den här recensionen var till hjälp.
Var den här recensionen till hjälp?
Ja |
Nej
Faktiskt inte en särskilt bra bok tyvärr, lite känslan av att vissa mer kända personer åkt gräddfilen för att komma ut med en bok, sen inte så noga med innehållet, är den ens korrläst tänker jag....
Men anledningen till att den inte får endast en stjärna är att man gillar ju henne och de som ligger i samma uppbrottsfas kan säkert få en eller annan skjuts av boken och en känsla av att allt blir bättre även om det går lite uppochner ibland..
1 av 1 personer tyckte att den här recensionen var till hjälp.
Var den här recensionen till hjälp?
Ja |
Nej
Tråkig och pratigt skriven. För att skriva något så kass och få det publicerat måste man verkligen vara någon sorts kändis innan. Verkligen inte något plåster på skiljsmässosåret.
Var den här recensionen till hjälp?
Ja |
Nej
Toppenbra! Hanna skriver så härligt! Bok full av charm, frustration, o massa skratt och glädjetårar! Så fint budskap om att man aldrig ska sluta hoppas och fortsätta drömma!
Var den här recensionen till hjälp?
Ja |
Nej
Helt underbar! Hoppas på flera romaner ifrån Hannah.. Skrattade så jag grät, och grät när det var sorligt, fin och smärtsam bok!
Var den här recensionen till hjälp?
Ja |
Nej
Bloggat om Sex and the mammaliv